Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

фотография

Re: фотография

Мнениеот megalamer » 18 Фев 2016, 14:14

Nat написа:
megalamer написа:Към Цепина и връх Здравец над село Дорково:
IMG_0005-1.jpg
IMG_0006-1.jpg
....]

Днес се качихме на връх Здравец и беше просто великолепно! Снегът се е стопил и земята е леко влажна и глинеста по пътеката, тук-таме има мъх и се изкушихме да походим боси по него, а след това босоноги качихме и върха. Изумително беше да открием шестоъгълната кула най-отгоре (заключена с катинар, уви). Какво е това всъщност? За какво се използва? Гледахме на картата на Garmin, че до там може да се стигне и от Костандово, а и от някоя гара на теснолинейката по пътя й за Варвара. Ние се качихме от пътеката над Плиоценския "парк".
IMG_4622.JPG

Явно на сървъра където е хостван сайта няма достатъчно място и се налага от време на време да се трият някои по-стари места, затова вече ги няма снимките :-)
Кулата е за наблюдение на горски пожари, миналата година я построиха с пари по европейски проект :-)
И добре че има катинар да разколебава по-смелите че като гледам стъпалата на стълбата са доста раздалечени едно от друго и нищо чудно някой да се изтърси отгоре :-)
Маршрута по който сте се изкачили аз го предпочитам за връщане, доста уморително ми се вижда изкачването по него :-)
Иначе има друга - по-дълга но много по лека пътека - тръгва от крепостта Цепина и по нея просто неусетно се стига до върха :-) Същата пътека продължава напред по билото - леко и приятно ходене- минава над Костандово и излиза на Алков камък - много интересно място, рай за археолозите. В долната част на Алков камък пътеката продължава по горски път и излиза на гара Костандово :-)
На връх Здравец предпочитам да ходя някъде в края на март- има много нацъфтяли минзухари и тея другите - сините, които така и не знам как се казват, а при ясно и слънчево време се виждат Стара планина / над дефилето/, част от Рила и по-голямата част от Пирин...
Ето тук има малко снимки от там от април миналата година:
http://velingradpics.blogspot.bg/2015/04/blog-post.html
Аватар
megalamer

Мнениеот Nat » 18 Фев 2016, 22:37

megalamer написа:
Nat написа:
megalamer написа:Към Цепина и връх Здравец над село Дорково:
Прикачения файл IMG_0005-1.jpg вече е недостъпен
Прикачения файл IMG_0006-1.jpg вече е недостъпен
....]

Днес се качихме на връх Здравец и беше просто великолепно! Снегът се е стопил и земята е леко влажна и глинеста по пътеката, тук-таме има мъх и се изкушихме да походим боси по него, а след това босоноги качихме и върха. Изумително беше да открием шестоъгълната кула най-отгоре (заключена с катинар, уви). Какво е това всъщност? За какво се използва? Гледахме на картата на Garmin, че до там може да се стигне и от Костандово, а и от някоя гара на теснолинейката по пътя й за Варвара. Ние се качихме от пътеката над Плиоценския "парк".
Прикачения файл IMG_4622.JPG вече е недостъпен

Явно на сървъра където е хостван сайта няма достатъчно място и се налага от време на време да се трият някои по-стари места, затова вече ги няма снимките :-)
Кулата е за наблюдение на горски пожари, миналата година я построиха с пари по европейски проект :-)
И добре че има катинар да разколебава по-смелите че като гледам стъпалата на стълбата са доста раздалечени едно от друго и нищо чудно някой да се изтърси отгоре :-)
Маршрута по който сте се изкачили аз го предпочитам за връщане, доста уморително ми се вижда изкачването по него :-)
Иначе има друга - по-дълга но много по лека пътека - тръгва от крепостта Цепина и по нея просто неусетно се стига до върха :-) Същата пътека продължава напред по билото - леко и приятно ходене- минава над Костандово и излиза на Алков камък - много интересно място, рай за археолозите. В долната част на Алков камък пътеката продължава по горски път и излиза на гара Костандово :-)
На връх Здравец предпочитам да ходя някъде в края на март- има много нацъфтяли минзухари и тея другите - сините, които така и не знам как се казват, а при ясно и слънчево време се виждат Стара планина / над дефилето/, част от Рила и по-голямата част от Пирин...
Ето тук има малко снимки от там от април миналата година:
http://velingradpics.blogspot.bg/2015/04/blog-post.html

Да, странно е, че ги няма по-старите снимки, това си е толкова ценен архив за Велинград, хич не е за изхвърляне така с лека ръка... Апел към администратора :!:

А-ха, добро предназначение има кулата значи. Ами ще призная, че ние се покатерихме до горе, за да открием, че няма как да се насладим на гледката от кулата, заради катинара, а и наистина си е опасно, въпреки, че има уж създадена някаква защита в гръб...

За маршрута на качването си е стръмен на моменти, но като цяло не е и толкова дълъг - едва 2.2 км, а същевременно е доста красив. Вероятно пътеката, за която говориш (през Цепина) е тази с жълтата маркировка, която засякохме само на два пъти. А до Алков камък съм стигала преди много години, но до колкото си спомням хванахме пътека от пътя нагоре (още преди Костандово). Благодаря за пояснението, че има по-лек път - при следващо ходене ще я взема нея най-вероятно. Небето не беше толкова ясно вчера, но пак беше изключително красиво там горе.

Днес направихме една раходка над махалите Кандови, Рохлева, Бутрева, Горна Дъбева, Враненци, Биркова и Чолакова. Невероятна красота отново се разкри над мъглата! Над Бутрева се виждат ясно множество заснежени хребети на Рила и гледката е просто уникална!

IMG_4689.JPG
Гледката над Рохлева
Nat

Мнениеот megalamer » 19 Фев 2016, 12:53

Да, пътеката от крепостта Цепина за гара Костандово през връх Здравец е с жълта маркировка, направена от ракитовското туристическо дружество :-)
А снимката с Острец като остров и Долната земя под ниския слой облаци е като от фентъзи филм :-)
Завиждам за гледката към Рила - винаги съм я харесвал повече от Пирин и за 5-те години живот в Банско взора ми постоянно беше отправен към веригата на Рила, а не към Пирин:-)
Аватар
megalamer

Мнениеот Nat » 19 Фев 2016, 22:37

Ах, Рилските върхове, такъв късмет е, че от тази страна на Родопите се откриват толкова възхитителни гледки! Мислех си вчера как хората живеещи по махалите там горе сигурно отдавна са забравили какво е усещането да ти е скрит простора и вероятно хич не обръщат внимание на белите хребети насреща, пък и на "островите" изскачащи над мъглата. Само с едно пътешествие истински може сякаш да се оценят тези уникални места и моменти.

Днес пък разходката я посветихме на Фотинските водопади и Равногор. Уви не успявам да кача повече от една снимка (сигурно нещо не схвщам още как функционира форума), затова ще селектирам една от днешните, която ми се струва по-впечатляваща.
IMG_4983.JPG
Гледката от Бекови скали в мъглата
Nat

Мнениеот megalamer » 19 Фев 2016, 23:57

Nat написа:Ах, Рилските върхове, такъв късмет е, че от тази страна на Родопите се откриват толкова възхитителни гледки! Мислех си вчера как хората живеещи по махалите там горе сигурно отдавна са забравили какво е усещането да ти е скрит простора и вероятно хич не обръщат внимание на белите хребети насреща, пък и на "островите" изскачащи над мъглата. Само с едно пътешествие истински може сякаш да се оценят тези уникални места и моменти.

Днес пък разходката я посветихме на Фотинските водопади и Равногор. Уви не успявам да кача повече от една снимка (сигурно нещо не схвщам още как функционира форума), затова ще селектирам една от днешните, която ми се струва по-впечатляваща.
IMG_4983.JPG

Чудесна е снимката :-)
Ми той май форума нещо се е счупил, поисках да ти направя едно видео как се качват снимки, ама нещо наистина качването за повече от един файл нещо не работи...
Явно форума и сайта са на изживяване вече...
Аватар
megalamer

Мнениеот Nat » 20 Фев 2016, 09:55

Има нещо, да, не знам кой е администратора и дали може да направи нещо или просто сървърите се пукат по шевовете, но се опитах и едно видео да кача (напълно безуспешно), на което се вижда и чува разпукването на шишарките през февруари. От далече си помислих, че има катерица на дървото, която се наслаждава на зимнината си, но се оказа, че ако бяха катерици, то дървото сигурно щеше да е с поне две дузини прегладняли екземпляра (пукането се чуваше от всички страни на короната). :-D
Nat

Мнениеот megalamer » 07 Мар 2016, 20:16

Пролет 2016 над гара Долене:
023.jpg
004.jpg
026.jpg
Аватар
megalamer

Мнениеот forest » 30 Апр 2016, 15:02

Снимка1751.jpg
Локвата
Снимка0993.jpg
Станиловец
Снимка1630.jpg
На Алабак
Снимка0475.jpg
Керачин камък
Снимка0753.jpg
Печенег скалата
forest

Мнениеот megalamer » 30 Апр 2016, 16:07

Всичките ми любими местности събрани на едно :-) Страхотни са :-)
Аватар
megalamer

Предишна

Назад към Хобита