Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

Осъзнавате ли, когато сънувате?

Осъзнавате ли, когато сънувате?

Мнениеот kalispera » 09 Май 2012, 14:34

Пускам тази тема в подфорум "Хобита" понеже прочетох, че осъзнатото сънуване освен спонтанно или като резултат от псих. заболяване, може да бъде целенасочено развивано.
Та въпросът ми е - Вие осъзнавате ли, че сънувате, когато сънувате?
Аз никога не знам, че сънувам. Спомням си почти винаги сънищата си, но осъзнавам, че е сън едва, когато се събудя. И си мислех, че всички хора са така. Наскоро обаче в разговор с други, разбрах, че те знаят, че сънуват. :shock1: Порових малко в нета и прочетох за lucid dreaming или осъзнатото сънуване.
Интересно ми е да разбера дали повечето хора осъзнават или не осъзнават, че сънуват докато сънуват???
In order to be irreplaceable one must always be different.
Аватар
kalispera

Re: Осъзнавате ли, когато сънувате?

Мнениеот theclansman » 09 Май 2012, 17:23

До сега не ми се е случвало да осъзнавам, че сънувам. Този момент идва, когато се събудя...
http://www.ironmaiden-bg.com
4.6.07 BG -2.8.08 GR -10.2.09 SR -14.8.10 HU -15.8.10 RO -16.6.14 BG -30.7.16 RO-24.4.2017 DE -20.7.2018 GR -22.7.2018 BG -10.8.2018 UK -11.8.2018 UK
We are the diamonds that choose to stay coal...
Аватар
theclansman

Мнениеот mirrea » 09 Май 2012, 18:15

В повечето от случаите, когато сънувам осъзнавам, че всичко е сън. Може би това се дължи на факта, че спя леко, пък може и да съм мръднала : crazy : :-D Въпреки това, сънят не става по-малко нереален, т.е. усещанията са същите, осъзнавам, че сънувам, и после мисля, че започвам да сънувам друго, и сънищата се преплитат...
Аватар
mirrea

Мнениеот respective » 10 Май 2012, 09:01

И на теб не ти е лесно :lol:
respective

Мнениеот kalispera » 10 Май 2012, 10:30

mirrea написа:В повечето от случаите, когато сънувам осъзнавам, че всичко е сън. Може би това се дължи на факта, че спя леко, пък може и да съм мръднала : crazy : :-D Въпреки това, сънят не става по-малко нереален, т.е. усещанията са същите, осъзнавам, че сънувам, и после мисля, че започвам да сънувам друго, и сънищата се преплитат...

Точно това е осъзнатото сънуване, за което говоря. Наскоро разбрах от мои приятели, че и при тях е така.
Но като гледам малко хора във форума си признават :lol:
Аватар
kalispera

Мнениеот kalispera » 10 Май 2012, 10:37

“Въпреки че може да ви изглежда фантастично, докато сънувам, аз съм в пълно владение на своите всекидневни способности. Мога да мисля по-ясно от всякога, мога свободно да си припомням детайли от будния живот, мога да вземам съзнателни решения. И все пак нищо от това не намалява яснотата на сънищата ми. Парадоксално или не, аз съм буден в своите сънища.” - из дневника на един осъзнато сънуващ.

Осъзнатото сънуване е състояние на съзнанието, по време на което човек спи и в същото време осъзнава, че спи. Терминът “осъзнато сънуване” или ясно сънуване (англ. lucid dream) е въведен от холандския учен Фредерик Уилямс Ван Еден през 1913 г. Той е един от първите учени, които провеждат сериозни научни наблюдения по въпроса. Изследвал и систематизирал над 352 свои осъзнати сънища за период от около 14 години и през въпросната 1913 година ги е представил на тогавашното “Общество за Психични Изследвания” . Преди да бъде въведен терминът “осъзнатo сънуване”, това състояние на съзнанието е било наричано по различен начин от различните автори: сън на знанието (Оливър Фокс), полусън (П.Д. Успенски), сънувана истина (Робърт Мос), сън на опита, ясен сън, съзнателен сън, граничен сън, сън на силата, буден сън и др.

.....
Когато хората чуят за първи път за феномена на осъзнатото сънуване, те често питат: “Защо бих искал да имам осъзнати сънища? Каква е ползата от тях? Какво може да се постигне чрез тях?” В осъзнатите сънищата единствените ограничения, които имате, са тези, поставени от вас самите. Mожете да приживеете всичко, абсолютно всичко, което можете да си представите. Преживяването е изключително реалистично и вдъхновяващо и в същото време не е опасно. Всичко се случва във вашия ум. За някои хора такъв тип преживяване е едно от най-важните и дълбоко трансформиращи в живота им. Осъзнатото сънуване може да бъде използвано за усъвършенстване на личността, развиване на по-високоа самоувереност, творческо решаване на проблеми, научни наблюдения на връзката между ума и тялото, преодоляване на кошмари, разбиране на подсъзнанието ви, получаване на вдъхновение, транформиране и разбиране на сексуалността, придобиване на нови умения или усъвършенстване на стари, отказване от вредни навици и лекуване, довършване на дела, за които нямате възможност в будния си живот, мисловно моделиране, емоционално пречистване, изследване на възможния изход от дадено решение, проектиране и създаване на позитивно бъдеще, репетиране за будния живот, отваряне към трансцедентални преживявания, медитация и път към просветление.

Ако все пак на някой му е интересно ето нещо по въпроса:
Изкуството на Осъзнатото Сънуване
Аватар
kalispera

Мнениеот theclansman » 10 Май 2012, 11:11

Ако, съзнателното сънуване е свързано с лек сън, при мен няма как да се получи - спя като заклан ;-) . Пък и да не е свързано, не си признавам, защото нямам съзнателно сънуване - в някой сънища съм изпадал в абсурдни ситуации, които са пробуждали различни емоции (и то доста силни), като радост, страх. А ако е осъзнат съня, би било логично, да не ме е толкова страх примерно, като знам, че това е само сън...
http://www.ironmaiden-bg.com
4.6.07 BG -2.8.08 GR -10.2.09 SR -14.8.10 HU -15.8.10 RO -16.6.14 BG -30.7.16 RO-24.4.2017 DE -20.7.2018 GR -22.7.2018 BG -10.8.2018 UK -11.8.2018 UK
We are the diamonds that choose to stay coal...
Аватар
theclansman

Мнениеот svetlana » 02 Юни 2012, 14:18

Абе Калиспера ти да не си мръднала нещо? шегичка де ама кой осазнава докато санува? Тва да не ти е кино да си гледаш се едно филм цяла вечер . Бооже. :rofl:
Весело момиче съм, всяка вечер съм навън~
Аватар
svetlana

Мнениеот megalamer » 02 Юни 2012, 17:49

svetlana написа:Абе Калиспера ти да не си мръднала нещо? шегичка де ама кой осазнава докато санува? Тва да не ти е кино да си гледаш се едно филм цяла вечер . Бооже. :rofl:

Не споменаван напразно името Господне
Аватар
megalamer

Мнениеот Студено, нали? » 03 Фев 2015, 10:37

На мен ми се е случвало да сънувам лош сън и в самия си сън да осъзнавам, че това е просто сън и един вид бързам да се събудя.
Студено, нали?

Следваща

Назад към Хобита