Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

РЕТРО ФОТОГРАФИИ

Re: РЕТРО ФОТОГРАФИИ

Мнениеот megalamer » 09 Сеп 2010, 12:24

Гледайки снимките на околностите на града от преди време, оставам поразен колко голо е било всичко - нямате си на представа какъв ОГРОМЕН труд е положен през изминалите 50-60 години, за да се залеси всичко това! Вярно, през 70-те и началото на 80-те хич не ми беше приятно, когато ни казваха че следващата седмица наместо на работа, ще ходим по баирите наоколо да залесяваме т.е ние копаехме траповете, а работнички от горското полагаха фиданките...жеги, припек на голия баир, жажда, а трябва да копаеш.... Но сега се радвам, че са ме карали и съм благодарен на всички онези тогавашни управници, работили с мисълта за бъдещето....
За съжаление обаче сега горските стопанства /по-правилно е "безстопанства"/ секат на поразия и прекарват горски пътища през няколко километра един от друг....съсипаха туристическите пътеки, съсипаха и гората...
"Както е тръгнало, за сегашното поколение все още ще има някаква гора, но за бъдещите-едва ли..." /цитирам мой познат-горски/.
Ама всъщност на кой ли му пука за горите, нали сме "спа-столица"
Аватар
megalamer

Мнениеот kalispera » 09 Сеп 2010, 23:46

Мегаламер, абсолютно прав си за труда, който е положен да се залеси около Велинград и за безраборната сеч сега и безхаберието на обществото и управляващите. :sad:
Баба ми също ни е разказвала, че и тях са ги водели да залесяват, явно от преди твое време още са почнали хората да се трудат, за да имаме това зелено богатство, което сега се приема за даденост и никой не осъзнава, че трябва да се пази и поддържа.
In order to be irreplaceable one must always be different.
Аватар
kalispera

Мнениеот Симела » 19 Ное 2010, 20:39

Понякога обичам да ходя до Стария чарк.Има ли някой снимка как е изглеждал преди години?
Аватар
Симела

Мнениеот megalamer » 27 Яну 2011, 19:13

Ето една стерео картичка от преди 30-тина години /тогава бяха много популярни/ която сканирах за да видя какво ще се получи... и се получи! Стерео ефекта и тук личи:
1_.jpg
1_.jpg (264.31 KiB) Прегледано 2689 пъти
Аватар
megalamer

Мнениеот dora » 27 Яну 2011, 19:37

И моите родители пазят в архива такива снимки, даже имаме една японка- много хубава!
Аватар
dora

Мнениеот megalamer » 27 Яну 2011, 20:34

И аз имах цяла колекция, но за съжаление някой ми ги задигна... ето още 2, макар и не толкова ефектни:
Jan27&02.JPG
Jan27&02.JPG (243.83 KiB) Прегледано 2682 пъти
Jan27&01.JPG
Jan27&01.JPG (262.24 KiB) Прегледано 2682 пъти
Аватар
megalamer

Мнениеот rocafeller » 28 Яну 2011, 20:15

Ха! Тея картички много ме кефат, мегаламер ти докато крадеш на дора апарата аз ще ти открадна картичките ! :-D
Money makes the world go round
Аватар
rocafeller

Мнениеот megalamer » 28 Яну 2011, 20:51

rocafeller написа:Ха! Тея картички много ме кефат, мегаламер ти докато крадеш на дора апарата аз ще ти открадна картичките ! :-D

Да, ама малко късно си се родил..предвариха те още преди 30 години... имах някъде около 30-тина, една от друга по-хубави... лъв, криещ се зад огромна папрат и като раздвижиш леко картичката изскача към теб... намигащи японки, китайки и филипинки, джунгла с разни птички по дърветата-при леко раздвижване птичките скачат от един клон на друг, имах също така и стерео-марки които разбира се, не бяха за лепене, а за колекционери.... всички седяха в една кутия за обувки и някой ми ги задигна, като оставил само тези 3-те които сканирах сега, защото бяха най-невпечатляващи... Всъщност би трябвало да се наричат 3D картички и марки, но тогава такова понятие още нямаше, та им казвахме стерео, което не е съвсем точно ;-)
Аватар
megalamer

Мнениеот rocafeller » 28 Яну 2011, 21:22

Да стерео картички са съвсем други. Те се гледат с нещо като очила през дупки за всяко око и като фокусираш погледа по определен начин и ефекта е поразителен! http://en.wikipedia.org/wiki/Stereogram А тези са точно 3Д картички - ето тука на една жена колекцията, над 1000 такива - http://picasaweb.google.com/Collection.3D.Postcards .
Money makes the world go round
Аватар
rocafeller

Мнениеот megalamer » 28 Яну 2011, 21:47

хехе, тази ми харесва:
18b-The Ivan Vazov National Theatre, SOFIA - BULGARIA.jpg
18b-The Ivan Vazov National Theatre, SOFIA - BULGARIA.jpg (77.56 KiB) Прегледано 2664 пъти
Аватар
megalamer

ПредишнаСледваща

Назад към Хобита