Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

Женското здраве

Форум за жени!

Женското здраве

Мнениеот mirrea » 14 Юни 2011, 19:50

Днес попаднах на едно интервю, което ме накара да създам тази тема. Предлагам тук да дискутираме всичко свързано с нашето здраве и проблемите, които са характерни само за жените.

http://play.novatv.bg/play/249018/?autostart=true
Аватар
mirrea

Re: Женското здраве

Мнениеот rocafeller » 15 Юни 2011, 18:42

mirrea написа:нашето здраве
Миреа нищо против тебе лично или жените, но такива изрази ме дразнят леко... ;) да беше написала вместо нашето здраве - например - здравето на жените... дано ме разбра какво имам точно предвид и да не го приемеш като заяждане. :handshake:
Money makes the world go round
Аватар
rocafeller

Мнениеот Симела » 06 Юли 2011, 07:07

Миррея, човек започва да се грижи за здравето си , само когато позакъса малко. До тогава я кара по инерция, особено жените, на чийто гръб са толкова неща. А и системата ни е такава- представи си само колко жени са безработни, нямат осигуровки, не могат да заделят средства за прегледи. Единственото, което една жена може да направи за себе си е да си наложи в ежедневието лично време за себе си- разходки в природата, упражнения, малко почивка и ако може да си позволи- малко по-качествено хранене-повече зеленчуци и плодове на масата, по-малко пържено и да се забрави практиката-пълнея, защото обирам чиниите
Аватар
Симела

Мнениеот kalispera » 10 Юли 2011, 09:28

Женското здраве изисква немалко грижи, поддръжка и средства, така че до голяма степен финансовите възможности го определят и ще обясня защо така се получава в България. Ако една жена вземе направление за гинеколог от личния си лекар, тя има право да го ползва в рамките на един месец като й бъдат направени два прегледа: първичен и вторичен. Ако обаче жената наистина има по-сериозен гинекологичен проблем, който се нуждае от изследвания, по-дълго лечение и съответно наблюдение, тя се нуждае от второ направелние за специалист. На личните лекари обаче им е наредено устно и неофициално, че имат право дадат второ направление на гинеколог на не повече от 50 % от жените. За трето направление, което се налага със сигурност при упорито и сериозно заболяване, и дума не може да става. Какъв избор има жената ако няма пари да си плаща на частно?
In order to be irreplaceable one must always be different.
Аватар
kalispera

Мнениеот mirrea » 11 Юли 2011, 09:49

rocafeller написа:
mirrea написа:нашето здраве
Миреа нищо против тебе лично или жените, но такива изрази ме дразнят леко... ;) да беше написала вместо нашето здраве - например - здравето на жените... дано ме разбра какво имам точно предвид и да не го приемеш като заяждане. :handshake:

Разбирам те какво искаш да кажеш, но някак си не мога да пиша за жените и да изключа себе си, вижда ми се не естествено.
kalispera написа:Ако обаче жената наистина има по-сериозен гинекологичен проблем, който се нуждае от изследвания, по-дълго лечение и съответно наблюдение, тя се нуждае от второ направелние за специалист. На личните лекари обаче им е наредено устно и неофициално, че имат право дадат второ направление на гинеколог на не повече от 50 % от жените. За трето направление, което се налага със сигурност при упорито и сериозно заболяване, и дума не може да става. Какъв избор има жената ако няма пари да си плаща на частно?

Никакъв, това се отнася не само за жените...
Аз се замислих друго, на колко жени във Велинград а и не само, като отидат на гинеколог са им вземани хормонални изследвания, защото на мен никога не са, въпреки че съм искала? Хормоналните изследвания се покриват от касата.
Аватар
mirrea

Мнениеот kalispera » 11 Юли 2011, 23:52

Касата покрива хормоналните изследвания, но гинекологът или ендокринологът трябва да преценят, че наистина пациентът се нуждае от тях, после докторът трябва да види дали има направления и да ги пусне. Те не са профилактични както пълната кръвна картина и затова не са ти ги пускали.
Аватар
kalispera

Мнениеот mirrea » 12 Юли 2011, 14:20

kalispera написа: но гинекологът или ендокринологът трябва да преценят, че наистина пациентът се нуждае от тях, после докторът трябва да види дали има направления и да ги пусне. Те не са профилактични както пълната кръвна картина и затова не са ти ги пускали.

Ето точно тук е грешката, според интервюто което съм пуснала!!! Не могат да преценят по никакъв начин, т.е. ако видимо вече може да се прецени, то вече ще бъде мнооого късно.
Въобще лекарите напоследък предписват лекарства и водят лечение по метода на изключението. Не се правят необходимите изследвания а направо се преминава към лечение, което в много случаи е грешно!
Трябва да си търсим правата, иначе сме като опитни мишки в ръцете им, та даже и това не сме, при мишките поне има някаква стратегия и проследяване...
Преди 2-3 седмици попитах личния си лекар къде в града мога да си направя изследване за рак на гърдата-мамография, а той ми отговори, че във Велинград няма къде. Оказа се обаче, че има! Кажете ми как да не съм бясна? Не стига, че не исках направление, но и информация не ми даде достоверна.
Аватар
mirrea

Мнениеот kalispera » 15 Юли 2011, 23:24

Мирея, хормоналните изследвания са скъпи, а на всичкото отгоре, за да си сигурен в резултата, трябва да ги направиш два-три пъти, защото някои хормони се влияят много лесно от временни фактори като стерса например и могат да дадат големи отклонения. Така или иначе, дори и да ти ги назначи лекар, касата ще ти ги покрие евентуално само еднократно. По-нататък човек трябва сам да си ги плаща.

Ти, като говориш за изследването с мамограф, е добре да споделиш своето откритие. Специалист-мамолог ли намери или някой лекар, който има такава апаратура? Къде се намира, колко струва? Може би, ще бъде полезна информация за останалите жени във Велинград ако споделиш.
Аватар
kalispera

Мнениеот mirrea » 15 Юли 2011, 23:35

Мамограф имало в поликлиниката, не знам как се казва докторката, която прави изследването, д-р Хрисчева го разчитала, така ми каза майка ми, правила си го е, по-миналото лято, плащала е но за нея е нормално, тя живее в Гърция и няма осигуровки тук, не помни колко, но каза че не е голяма сумата.
П.П. Говоря за мамограф, не за ехограф! Скоро ми се случи да посетя моя роднина в ракова болница в Сф. и видях много млади момичета там, та се стреснах и искам да се изследвам... За момента все още съм в Сф, но дойда ли си веднага ще си направя и ще се опитам да мина с направление...
Аватар
mirrea

Мнениеот kalispera » 16 Юли 2011, 00:11

Не знаех, че дават направления за изследване с мамограф. Всъщност, вероятно дават ако доктора има съмнение за проблем, но не и профилактично.
Аватар
kalispera

Следваща

Назад към Eва