Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

Главоблъсканици и загадки

Форум за всичко, което не е подходящо да се публикува в отделните категории.

Re: Главоблъсканици и загадки

Мнениеот theclansman » 09 Май 2010, 13:11

хаха, ми то майче в Ентелигентните теми, си пишете само вие 2-мата. ;)
http://www.ironmaiden-bg.com
4.6.07 BG -2.8.08 GR -10.2.09 SR -14.8.10 HU -15.8.10 RO -16.6.14 BG -30.7.16 RO-24.4.2017 DE -20.7.2018 GR -22.7.2018 BG -10.8.2018 UK -11.8.2018 UK
We are the diamonds that choose to stay coal...
Аватар
theclansman

Мнениеот mirrea » 09 Май 2010, 13:46

theclansman написа:хаха, ми то майче в Ентелигентните теми, си пишете само вие 2-мата. ;)

Чак пък Ентелегентни теми...
Доколкото виждам в никоя тема не пишат, може да се наслаждават на хубаво време, разходки и т.н.
Надявам се темата да се приема за забавление а не за серевнование кой колко може. А и писането в която и да е тема не е задължително, както и четенето ;)
Аватар
mirrea

Мнениеот rocafeller » 09 Май 2010, 23:24

Като гледам, никои не казва нищо освен миреа и е-трн , аз направо ви давам моя отговор, мисля, че е верен....

3333.jpg
Money makes the world go round
Аватар
rocafeller

Мнениеот mirrea » 09 Май 2010, 23:41

И моята схема е същата, на е-трн също, но мисля че отговора е хем немецът, хем всички. В зависимост от това как разбираме условието.
Условието е написано по 2 различни начина, които казват едно и също нещо, Уж. Изрично се споменава само че къщите са 5 и ВСЯКА е с различен цвят, всичко останало после е относително, като теорията за относителността. Пият различни питиета може да се разбере 2-странно, че всеки един от тях пие различно питие от другия, а може да се разбере, че всеки си пие различни питиета а не само едно, в тоя ред на мисли и за всичко останало-цигари, животни и т.н. Голямо чувтсво за хумор е имал, ако не е само един верния отговор:-DDD
Това е моето мнение за решението де.
Аватар
mirrea

Мнениеот rocafeller » 09 Май 2010, 23:56

Според мене отговора си е само един и така го е мислил Айнщайн , иначе, че има чуство за хумор е неспоримо... но според мене е един отговора иначе задачата е нерешима !
Аватар
rocafeller

Мнениеот e-trn » 10 Май 2010, 10:44

Кефи ме обаче на какъв чист български си направил таблицата, rocafeller :) Иначе всички стойности са като моите, да. Според мен тази "относителност" в началото на условието успешно е туширана после когато се казва, че хората не пият, не пушат еднакви неща и т.н. А чувството за хумор на Айнщайн идва от това, че самият той е германец. Аз проучих малко и се оказа, че загадката не е измислена от Айнщайн, а е съществувала преди него, в оригинал се казва "пъзелът зебра", защото се е търсела зебра, а не рибка. В оригинала също се указва ясно, че посоките ляво/дясно са от страна на читателя/наблюдателя и че всяка къще е различен цвят, всеки собственик е различна националност, всеки собственик пуши "уникални" цигари, има "уникално" животно и т.н. В оригинал дори и варианта с рибката е по-ясен, този български превод явно не е направен добре.
Bang!
Аватар
e-trn

Мнениеот mirrea » 10 Май 2010, 12:43

rocafeller написа:Според мене отговора си е само един и така го е мислил Айнщайн , иначе, че има чуство за хумор е неспоримо... но според мене е един отговора иначе задачата е нерешима !

Може точно това да е искал да е нерешима, иначе не виждам къде и е трудното. Знам ли и аз :think:

e-trn написа:Кефи ме обаче на какъв чист български си направил таблицата, rocafeller :) Иначе всички стойности са като моите, да. Според мен тази "относителност" в началото на условието успешно е туширана после когато се казва, че хората не пият, не пушат еднакви неща и т.н. А чувството за хумор на Айнщайн идва от това, че самият той е германец. Аз проучих малко и се оказа, че загадката не е измислена от Айнщайн, а е съществувала преди него, в оригинал се казва "пъзелът зебра", защото се е търсела зебра, а не рибка. В оригинала също се указва ясно, че посоките ляво/дясно са от страна на читателя/наблюдателя и че всяка къще е различен цвят, всеки собственик е различна националност, всеки собственик пуши "уникални" цигари, има "уникално" животно и т.н. В оригинал дори и варианта с рибката е по-ясен, този български превод явно не е направен добре.

На мен от това неясно условие, ми стана по-интересна задачата, щом е писано от друг може Айнщайн да го е объркал нарочно :-D , или да е грешен превод.
Аватар
mirrea

Мнениеот megalamer » 31 Мар 2011, 15:55

Чудех се в коя тема да го сложа, а не ми се прави нова само заради това, та го пляскам тук :-)

Изображение
Аватар
megalamer

Мнениеот rocafeller » 31 Мар 2011, 21:59

Много интересна картина : yeah :

Та поне да сме по темата... малко загадки/гатанки от мене (леснички)

1. Какво може да хванеш но не и хвърлиш ?
2. Какво обикаля света но седи в ъгъла ?
3. Какво е черно като го купиш, червено като го ползваш и сиво като го хвърлиш ?
4. Производителя не го иска, куповача не го използва, а този които го използва не го вижда !? Какво е това ?
5. Мъж карал черния си джип. Не си бил пуснал фаровете. Луната не се виждала. Жена пресекла пътя на мъжа с джипа но той спрял. Как мъжа видял жената ?
6. Кое нещо е ваше но другите хора го ползват повече от колкото вие ?
7. Мъж бил в съда и чакал присъдата си, а съдята му казал: - Давам ти право да направиш твърдение. Ако е вярно, ще те осъдя на 4 години ако не ще те осъдя на 6 години. След като мъжа казал твърдението си съдята решил да го остави на свобода! Какво казал мъжа ?
Аватар
rocafeller

Мнениеот theclansman » 31 Мар 2011, 23:00

Не ми се мисли много в момента, но си мисля, че под :
-номер 4 е ковчег
-номер 5 е било ден
-номер 6 оговора трябва да е - името ти (твое е, но другите го използват повече от теб).
http://www.ironmaiden-bg.com
4.6.07 BG -2.8.08 GR -10.2.09 SR -14.8.10 HU -15.8.10 RO -16.6.14 BG -30.7.16 RO-24.4.2017 DE -20.7.2018 GR -22.7.2018 BG -10.8.2018 UK -11.8.2018 UK
We are the diamonds that choose to stay coal...
Аватар
theclansman

ПредишнаСледваща

Назад към Всичко останало