Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

От Драгиново до гара Долене

Горски местности и хижи около Велинград (и не само)

От Драгиново до гара Долене

Мнениеот megalamer » 24 Окт 2015, 20:16

Снимките са от днешната невероятно приятна разходка от Драгиново до гара Долене:
IMG_0032-1.jpg
IMG_0036-1.jpg
IMG_0049-1.jpg
IMG_0067-1.jpg

Закъсняла есенна пеперуда:
IMG_0088-1.jpg

Поглед към Долене от върха:
IMG_0090-1.jpg

Ето я и самата гара Долене отвисоко:
IMG_0091-1.jpg

Гарата си има и пазач:
IMG_0116-1.jpg

Цветята на гара Долене- има малка спретната градинка, в която през всички сезони има цъфнали цветя:
IMG_0119-1.jpg
IMG_0129-1.jpg
IMG_0139-1.jpg

В очакване на влака за Велинград:
IMG_0158-1.jpg
Аватар
megalamer

Re: От Драгиново до гара Долене

Мнениеот Симела » 25 Окт 2015, 08:47

Мегаламер, на колко км е Долене от Драгиново. и как най- лесно мога да стигна до там?
Аватар
Симела

Мнениеот megalamer » 25 Окт 2015, 11:20

Симела написа:Мегаламер, на колко км е Долене от Драгиново. и как най- лесно мога да стигна до там?

Нямам идея за километрите, но щом като стигайки до гарата не усещам никаква умора, значи не е много :-)
Начините за стигане са няколко, но маршрута по който минавам е най-красивия, иначе знам и друг път /през Николови ниви/ който върви постоянно край едно дере и няма никакви гледки... А този по който минавам е малко труден за обяснение и най-вероятно е да се изгуби човек, макар че аз по някакъв вроден инстинкт да не се губя в гората го улучих още от първия път, когато минах от там.
Хващам автобуса от Велинград за Драгиново /в 8.00 тръгва от автогарата/ в 8.30 тръгвам от Драгиново по улицата след моста завиваща надясно покрай хотел Сарай - там може да питаш как се стига до Брусовете и драгиновци ще ти обяснят :-) излизаш от селото по широк черен път по който изкарват сутрин кравите на паша, вървиш по него, минаваш над една виличка долу в дерето, която цялата е боядисана като българското знаме и малко след това си на Брусовете- местност със заслон - пейка, от която се разклонява пътя в 3 посоки - най- надясно за Калето, направо за Николови ниви и от там за Долене и най - наляво - /с изкачване малко нагоре/ . Върви се по този най-наляво и след около 100-тина метра се изкачва на едно било, по което продължава пътя към Врани камък/ Върха от задната част на селото/ Подминава се върха и се продължава зад него /това всъщност е пътя за Лакът- страхотно място/ и след около 500 метра се вижда коловоз-отбивка надясно /всъщност като се замисля май са два такива коловоза отбивки, тръгва се по горния/. След около 15-тина минути този път слиза леко надолу към дерето, а от него се отделя пътека която върви все по голото било до последния връх който е буквално над гарата. Гледката от върха е спираща дъха :-) След като и се налюбува човек трябва да се обърне назад и да се върне около 200 метра назад, оглеждайки се от дясната страна за пътека, слизаща леко косо надолу.. тръгва се по нея и след известно време приятно без голям наклон слизане излиза точно на завоя на черния горски път... тръгва се надясно по пътя и след 20-тина минути е гарата :-)
С много почивки, спирания за правене на снимки и около час престой на последния връх /някъде около 12.15 е желателно да се тръгне от него за да се хване влака/ около 13 часа се стига на гарата, а от там има влак в 13.20 за Велинград :-) За 7-8 пъти пътуване с влака само веднъж мина кондуктор за да ми даде билет... два-три пъти съм пътувал без билет, а в останалите ходя да търся кондуктора из вагоните за да ми издаде такъв /на гарата не продават билети/
И така в 14.00 човек си е във Велинград и има още цял половин ден пред себе си :-)

Да добавя, че от Драгиново за Врани камък има и по-пряк път, ама е много стръмно и не е за препоръчване, затова е по-добре да се върти през Брусовете - така през целия маршрут почти няма изкачвания :-)
Аватар
megalamer

Мнениеот megalamer » 25 Окт 2015, 11:43

Всъщност, сега виждам че съм отговорил неправилно на въпроса ти - най-лесно дотам се стига с влак :–)
Аватар
megalamer

Мнениеот Симела » 25 Окт 2015, 18:12

Аз искам да стигна до Долене, без да изминавам този тъй добре описан маршрут от тебе. Сама , без да познавам околностите, просто ме е страх. За това искам да отида с влака до Долене, да разгледам и после обратно да се върна. Кажи как да стигна- в колко часа от Велинград има влак за там?
Аватар
Симела

Мнениеот megalamer » 25 Окт 2015, 19:15

Симела написа:Аз искам да стигна до Долене, без да изминавам този тъй добре описан маршрут от тебе. Сама , без да познавам околностите, просто ме е страх. За това искам да отида с влака до Долене, да разгледам и после обратно да се върна. Кажи как да стигна- в колко часа от Велинград има влак за там?

Аз помислих, че ще ходите няколко човека или семейно, затова описах маршрута :-)

http://razpisanie.bdz.bg/site/search.jsp
:-)
Аватар
megalamer

Мнениеот Симела » 25 Окт 2015, 22:53

Много ти благодаря. Вярвам, че тая информация е актуална. Ще отида в скоро време.
Аватар
Симела

Мнениеот megalamer » 26 Окт 2015, 21:17

Симела написа:Много ти благодаря. Вярвам, че тая информация е актуална. Ще отида в скоро време.

Ама то в самото Долене няма кой-знае какво за гледане... една дълбока котловина с гара, няколко кошари, обори и микроязовир :-) Красиво е по маршрута, който описах ,гарата служи само за да се хване влака за Велинград ;-)
Аватар
megalamer

Мнениеот Симела » 27 Окт 2015, 07:42

ееее, Мегаламер, тъкмо се настроих...А около този микроязовир интересно ли е?
Просто ми се пътува някъде наблизо, ей така, за радтоварване- да има удобен и сигурен транспорт, който да не го чакам цял ден
Аватар
Симела

Мнениеот megalamer » 27 Окт 2015, 14:57

Симела написа:ееее, Мегаламер, тъкмо се настроих...А около този микроязовир интересно ли е?
Просто ми се пътува някъде наблизо, ей така, за радтоварване- да има удобен и сигурен транспорт, който да не го чакам цял ден

Mикроязовира е между два отвесни склона и е трудно да се мине там, може да се гледа отдалеч :-)
Ама нищо не пречи да отидеш и разгледаш, гарата има едно такова свое очарование - сякаш е някъде в междувремието, тихо, спокойно, мога да си седя на пейката там цял век :-)
Аватар
megalamer

Следваща

Назад към Горски местности и хижи около Велинград