Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

туристите питат местните

туристите питат местните

Мнениеот banananna » 03 Авг 2011, 17:30

Здравейте, велинградчани!

Вече 4ти път ще почивам във Велинград, но този път не за уикенд през пролетта/есента, както досега, а цяла седмица през лятото (от 8 август). И се чудя кои са местата, които бихте препоръчали за:

- хапване (важна ни е храната, не толкова обстановката)
- забавления (за музика и танци, без чалга по възможност, или с много малко)
- концерти/кино/др.

Също, какво друго може да се прави във и около Велинград за 1 седмица? Аз обичам много разходките, и най-вероятно ще опитам да намеря карта с пешеходни маршрути в планината, но събирам предложения/идеи.

Предните ми почивки зададох подобни въпроси на служителите в хотела, и те не можаха да ми отговорят...препоръчаха ми ресторанта и бара на хотела, и разходка в центъра.

Странното е, че Велинград е известен и популярен курорт, но такава информация не намерих из интернет.

Предварително благодаря!
banananna

Re: туристите питат местните

Мнениеот AVALANCHE » 03 Авг 2011, 21:15

Здравей. Аз не съм от Велинград, но съм редовен посетител от 1993 г - почти всяко лято или есен.
За околностите - непременно идете до Стария чарк, може да направите обиколка - на отиване през параклиса "Св. Георги" и м. "Гергевана", на връщане през Белодробна Болница (след бараката на Горското веднага вдясно, малко е стръмно). На отиване се отбийте до параклиса "Св.Никола". Вазова поляна също си заслужава, но си носете за там вода. Отделете половин-един ден за Юндола. На връщане се отбийте до хотел "Зора" ("стрелбището" на 4-ти милометър) - кафенето сред боровете до басейна е много красиво (басейна не е минерален). Ресторант "Милениум" срещу хотел "Рич" не е лош, "Омар" в самия "Рич" е най-готин като обстановка, но......нещо не се посещава, защо ли? Ако имате деца до 10г, над "Рич" има парк с играчки и добро кафене, там може да прекарате часове, без чалга.
А, по алеята от Белодробната към града има 2 спирки - комплекс "Карина" (дузпата), а за любителите на соц.-романтиката - скара-бира "Баба и дядо". На Клептуза в Чепино е красиво, но много забатачено и обслужването беше зле. На Чинарите сядайте по-далече от детската площадка; там не е зле, но има чалга понякога.
Толкова от мен, надявам се велинградчани да ти дадат по-точна информация, приятно прекарване.
AVALANCHE

Мнениеот liliput » 04 Авг 2011, 06:26

В интернет прочетох, че във Велинград има дендра̀риум и зоокът. Къде се намират?
liliput

Мнениеот rocafeller » 04 Авг 2011, 09:24

Сигурно това при Горския техникум.
Money makes the world go round
Аватар
rocafeller

Мнениеот banananna » 04 Авг 2011, 18:14

О, дендрариума трябва да е приятно място за разходка. Къде се намира, наистина?
banananna

Мнениеот theclansman » 04 Авг 2011, 20:18

Този зоокът и дендариум, сигурно са в гимназията по Горско Стопанство, защото другаде в града.... просто не се сещам да има такива неща.
http://www.ironmaiden-bg.com
04.06.07(София)...02.08.08(Αθήνα)...10.02.09(Београд)...14.08.10(Budapest)...15.08.10(Cluj-Napoca)...16.06.14(София)...30.07.16(București)...
We are the diamonds that choose to stay coal...
Аватар
theclansman

Мнениеот megalamer » 04 Авг 2011, 20:25

Като зоокът едва ли ще е толкова интересно - най-атрактивните зверове - учениците са в лятна ваканция :-)
А колкото до дендрариума - ето списък на дървесните видове в него, за жалост не са сложили никаква снимка...
http://pggs.info/index.php?option=com_content&view=article&id=11&Itemid=16
Аватар
megalamer

Мнениеот banananna » 05 Авг 2011, 09:13

зоокътовете за мен са тъжно нещо...но дендрариумите могат да са много интересни, ако е обяснено добре за различните видове - но в българия досега всички дендрариуми, които съм виждала, имат само табелка с името на дърветата на български и латински....също досега тук не съм видяла дендрариум, който да е мислен като парк - с пейки за сядане, и т.н. ама може велинградският да ме изненада!
banananna

Мнениеот theclansman » 05 Авг 2011, 12:56

banananna написа: ... ама може велинградският да ме изненада!

Ами за последно ходих там, да си събирам хербарий преди година и половина, но освен имената на български и латински, нищо друго не беше обяснено, нито пък имаше пейки - е имаше в отделните краища, но е замислено като парк за разходки. Но може пък, за тази години и половина нещата да са се променили....
http://www.ironmaiden-bg.com
04.06.07(София)...02.08.08(Αθήνα)...10.02.09(Београд)...14.08.10(Budapest)...15.08.10(Cluj-Napoca)...16.06.14(София)...30.07.16(București)...
We are the diamonds that choose to stay coal...
Аватар
theclansman

Мнениеот skut » 19 Яну 2012, 22:47

Здравей те, имам малко тъп въпрос :oops: преди около година ходих в едно много хубаво хотел че (къща) обаче немога да се сетя как се казваше и как се стига до там, единственото което помня, е че името му започваше с буквата "Я" и беше дълго около 5-6 букви, някой може ли да ми помогне, ще съм адски БЛАГОДАРЕН :D
skut

Следваща

Назад към Туризъм