Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

Какво означава наименованието "КЛЕПТУЗА"?

Какво означава наименованието "КЛЕПТУЗА"?

Мнениеот kalispera » 07 Апр 2009, 22:28

Не знам дали тук е правилния раздел да попитам, но някой може ли да ми каже какво точно значи "Клептуза"? Какъв е произхода на думата, етимологията?? Хрумна ми да питам, защото разглеждах резултатите от анкетата на първата страница, в която "Клептуза" е на първо място. И се замислих как години наред, повторям, чувам, чета "Клептуза, Клептуза". Но какво всъщност значи тая дума??? :?:
In order to be irreplaceable one must always be different.
Аватар
kalispera

Re: Какво означава наименованието "КЛЕПТУЗА"?

Мнениеот e-trn » 08 Апр 2009, 21:35

Самия извор се казва така, но от къде идва и какво значи е наистина една енигма! :shock:

А може и да е класифицирана информация! :ugeek:
x-files-logo.jpg
x-files-logo.jpg (6.63 KiB) Прегледано 3055 пъти
Bang!
Аватар
e-trn

Мнениеот kalispera » 08 Апр 2009, 22:47

хммм
поне някаква идея дали не идва от турски например името, или е прабългарско или какво?
Аватар
kalispera

Мнениеот rocafeller » 09 Апр 2009, 16:42

аз доколкото знам името "Клептуза" произлиза от гръцки и означава - "скривам в тайна, скрито в тайна, скрито на тайна" или нещо от сорта ;)
Money makes the world go round
Аватар
rocafeller

Мнениеот kalispera » 09 Апр 2009, 16:47

много интересно...скирвам...какво общо има с карстовия извор?
намерих, че на гръцки (Greek: κλέπτειν, kleptein означава крада, оттам произлиза и думата клептомания, да не би да не е крия, а открадвам?
Аватар
kalispera

Мнениеот rocafeller » 09 Апр 2009, 16:56

kalispera написа: (Greek: κλέπτειν, kleptein означава крада, оттам произлиза и думата клептомания, да не би да не е крия, а открадвам?

:lol: :lol: :lol: Ами не знам :roll:
Money makes the world go round
Аватар
rocafeller

Мнениеот ilkosem » 11 Авг 2009, 16:00

Аз не знам какво означава но знам,че на това място единствено в България се пресича един паралел и един меридиан,но незнам кои точно. ;)
Аватар
ilkosem

Мнениеот theclansman » 11 Авг 2009, 16:29

ilkosem написа:Аз не знам какво означава но знам,че на това място единствено в България се пресича един паралел и един меридиан,но незнам кои точно. ;)

хахаха, мен... недей да говориш глупости... хааха. как ЕДИНСТВЕНО само на това място се пресичат паралели с меридиани? има още доста места в д-вата където се пресичат. а това място за което говориш е малко над Клептуза, и се пресичат 42 паралел с 24 меридиан ;)
http://www.ironmaiden-bg.com
04.06.07(София)...02.08.08(Αθήνα)...10.02.09(Београд)...14.08.10(Budapest)...15.08.10(Cluj-Napoca)...16.06.14(София)...
We are the diamonds that choose to stay coal...
Аватар
theclansman

Мнениеот mirrea » 13 Авг 2009, 12:47

Карстовият извор Клептуза блика в основата на отвесна бяла мраморна скала, обрасла със зелен мъх. В зависимост от сезона и падналите валежи дебитът на извора е променлив - средно 570 л/сек, а максимално - до 1180 л/сек. Водата му е варовита и постоянно студена. Името му идва от гръцки, означава вземам скришом, крия на тайно място. Вероятно е свързано с внезапната поява на изворните води, сякаш са били здраво заключени в подземния карст и внезапно отприщени, са бликнали свободно.
Цялата статия може да прочетете тук:
http://sensation.blog.bg/turizam/2009/0 ... ite.374171
Аватар
mirrea

Мнениеот petronii » 15 Юли 2010, 17:34

Чувал съм и една легенда, която звучи доста несериозно, но ето как е обяснено в нея появата на названието Клептуза.
Преди много години по нашите земи живели хора, които били нападнати от нашественици ( не става дума за турци, защото е било много отдавна). Нашествениците били много жестоки и убивали местните хора. Една девойка на име Туза се опитала да се спаси и побягнала към гората. На едно място тя спряла да си почине (по-късно хората казали, че Туза клепнала или клепнала Туза, т.е уморила се). Преследвачите стигнали до нея и вдигнали меч да я убият, но в този момент Туза заплакала, а след това се превърнала в храст. От сълзите й се образувал езеро, което хората нарекли Клептуза - от клепнала Туза.
Това все пак е само една легенда. Много по-вероятно е произходът на името да идва от гръцки език и да е свързано с думите скривам, скрито
petronii

Следваща

Назад към Туризъм