Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

Какво означава наименованието "КЛЕПТУЗА"?

Re: Какво означава наименованието "КЛЕПТУЗА"?

Мнениеот kalispera » 17 Юли 2010, 22:13

:lol:
Тази легенда ме разсмя много :wink: Според мен е абсолютна съвременна измислица, някой си е нагласил просто имената да звучат така.
In order to be irreplaceable one must always be different.
Аватар
kalispera

Мнениеот OPP » 18 Юли 2010, 20:55

многжо смешна история :rofl:
Bitch get a job if you wanna be rich !
Аватар
OPP

Мнениеот mariq_shuteva » 06 Юли 2011, 09:27

Скъпи съграждани, позволете ми да Ви обясня какво означава Клептуза, за да не се излагате повече. Вашите баби и дядовци знаят легендата, питайте ги. И така: едно време по нашите земи е имало османски нашественици. Те са имали свой водач, който по техните вярвания се казвал Паша бей. Той е бил около 50 годишен, но е нямал жена до себе си. Харесал е едно младо българско момиче от с. Чепино. Искал е да се ожени за нея, но тя не искала, не го е харесала и баща й бил против да си смени вярата. В деня когато е била насрочена свадбата, баща й я е отпъдил от вкъщи и е казал да избяга. Момичето побягнало към гората над езерото Клептуза. Но чула, че Паша бей е тръгнал след нея да я догони. Тогава се скрила под един от зелените храсти наблизо и започнала да се моли "Клепни тузе, за да ме скриеш." Храстът обвил момичето с клоните си и така тя не била намерена от турците. С една дума туз е името на храста, който расте около езерото, а клепни е по-точно сниши, покрий.
mariq_shuteva

Мнениеот tsartsarov » 06 Юли 2011, 18:00

tsartsarov

Мнениеот megalamer » 06 Юли 2011, 18:13

Клепна... Уза... нито славянско, нито пра-българско, нито тракийско виждам в това име... най ми прилича на гръцко - да не би от тогава да е тази легенда? Когато и ако гърците са живяли по тези земи?
btw.. като стана въпрос..малко встрани от темата...вчера в един македонски клип видях границите на "целокупна" Македония - на изток достигат до Юндола... та може името да произлиза от древните македонци, от които е и Александър Македонски ;-)
Аватар
megalamer

Предишна

Назад към Туризъм