Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

Теснолинейката - романтично приключение от миналия век

Теснолинейката - романтично приключение от миналия век

Мнениеот mirrea » 13 Яну 2013, 20:45

Време е да включим и теснолинейката към туристическите атракции на града и по специално ретро-теснолинейката.
За да не качвам всички снимки тук, споделям линк със снимки от ретро-теснолинейката във ФБ.
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 339&type=1
Аватар
mirrea

Re: Теснолинейката - романтично приключение от миналия век

Мнениеот megalamer » 13 Яну 2013, 23:35

На такова ретро съм се возил 2 години всяка събота от Банско до Велинград и неделя обратно от Велинград до Банско - пейките бяха дървени, прозорчетата едни тесни като на затвор и май-беше по-удобно да се возиш правостоящ, наместо да се друсаш на твърдото дърво... Та за мен не беше романтично приключение, а божие наказание :-))) Добре, че на третата година тръгнаха новите вагони и дизели- имаше даже и вагон ресторант, имаше и говорителка ,която съобщаваше по радиоуредбата - "Драги пътници, наближаваме гара Якоруда .. гарата се намира от лявата страна на посока на движението. Престой - една минута. Помня даже и името на една от тях - Лазарина от град Септември :-) Какъв рай беше след вагоните с дървени пейки, които наричахме "конски вагони" не може да се опише с думи :-)

Ето така изглеждаха вагоните отвън, а от вътре бяха много по-зле от тези, показани на снимките...
4.jpg
4.jpg (32.22 KiB) Прегледано 2132 пъти
Аватар
megalamer

Мнениеот theclansman » 14 Яну 2013, 01:27

Винаги ми е харесвало да пътувам с теснолинейката, противно на повечето хора. Бавно, но с добра компания, неусетно пътуване из живописни местности. Дори и сам с подходяща музика или четиво също. Маршрутите и до 2-те крайни гари съм ги минавал многократно, така че съм свикнал с времето нужно за преодоляване на разстоянието. Старите вагони не ги помня - с изключение на тези реконструираните и тези които гниеха на гара Банско преди 20 та и повече години... Но познати са ми казвали, че за кратък (не знам точно за колко време) период, преди доста години, особено зимата са пускали вагони с печка на дърва вътре. Веднага се е намерило някой да измайстори и скара за печката, така че като се качиш във влака да си пекнеш кой каквото носи - месо, хляб.... а ако се намира и кой да почерпи с ракия...
http://www.ironmaiden-bg.com
04.06.07(София)...02.08.08(Αθήνα)...10.02.09(Београд)...14.08.10(Budapest)...15.08.10(Cluj-Napoca)...16.06.14(София)...30.07.16(București)...24.04.2017(Oberhausen)...
We are the diamonds that choose to stay coal...
Аватар
theclansman

Мнениеот mirrea » 14 Яну 2013, 19:16

И на мен ми харесва да пътувам с нея, особено на тераската на последния вагон. Там ми беше любимото място...гледката от там е прекрасна:-)
Аватар
mirrea

Мнениеот Blind man » 14 Яну 2013, 20:23

Пътувах навремето по 4 дни с жепето. Направо ми се повръщаше от влакове. А като войник през едни студени зимни дни бях охрана на два вагона с оръдия. Пътувахме в товарен вагон. Нищо работа, намерихме си и печка, и дърва за огрев. Само да не бяха карали цимент преди това в него. Накрая храчехме готови тухлички.

А най-интересното пътуване с теснолинейката ми бе пак като войник. Стигнах на стоп до Варвара и там нещата се закучиха. Стана вече почти полунощ, а по шосето почти нищо не минаваше. Тогава видях да приближава товарен влак, прескочих до линията и замахах. За мое учудване композицията спря и машинистите ме качиха при тях в локомотива. Май само самолет не съм спирал на стоп.
Не, просто това, което е тука, да чуя и видя не искам...
Аватар
Blind man

Мнениеот B-52 » 17 Яну 2013, 00:13

Германски частен инвеститор, специалист в жп приключения, е готов да купи локомотив и вагони, за да вози туристи по теснолинейката Септември-Добринище. Затова той кандидатства за лиценз за железопътен превозвач. Това научи „Монитор” от зам.-министъра на транспорта Камен Кичев. Първоначалната идея е всички кметове на основните общини по линията Септември, Велинград, Разлог, Банско, Якоруда, Белица да създадат общо дружество, в което теснолинейката да бъде отделена като услуга от БДЖ и да бъде прехвърлена на това дружество. Такъв е работещият модел в Германия и Австрия, обясни Кичев. Най-инициативен по този проект се оказва кметът на Септември, други негови колеги се колебаят и накрая не се стига дори до подписване на меморандум.

На този етап не можем да постигнем единомислие и съгласие с кметовете, защото те не виждат печалба, обясни зам.-министърът. Той обясни, че теснолинейката е забележителен атракцион с голяма историческа ценност, а ако линията бъде разработена и направена атрактивна, всички общини ще печелят постоянно от притока на туристи. Кметовете обаче считат, че някой иска да им вземе железницата, а не да им доведе хора, които ще оставят парите си по тези места, каза Камен Кичев. Германският инвеститор настоява да работи с общините, защото част от преживяването е туристите да разглеждат и населеното място.
Изображение
Kто в армии служил, тот в церкви не смеётся.
Аватар
B-52

Мнениеот megalamer » 17 Яну 2013, 00:52

Като стана въпрос, из фейсбук се мотае тази смайващо и невероятно ръждясала снимка на National Geographic photographer
vg.jpg
Аватар
megalamer

Мнениеот B-52 » 17 Яну 2013, 16:05

Що, сега по-различно ли е??
Изображение
Kто в армии служил, тот в церкви не смеётся.
Аватар
B-52

Мнениеот theclansman » 17 Яну 2013, 18:37

Абе, чак пък толкова много по-различно не е, но тази снимка е толкова изкуствена, че няма повече накъде...
http://www.ironmaiden-bg.com
04.06.07(София)...02.08.08(Αθήνα)...10.02.09(Београд)...14.08.10(Budapest)...15.08.10(Cluj-Napoca)...16.06.14(София)...30.07.16(București)...24.04.2017(Oberhausen)...
We are the diamonds that choose to stay coal...
Аватар
theclansman

Мнениеот Machine » 18 Яну 2013, 13:39

Тази "ръжда" до голяма степен идва от HDR ефекта. А че самите локомотиви са стари, няма спор.
Аватар
Machine

Следваща

Назад към Туризъм