Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

Кръст на Елин връх

Re: Кръст на Елин връх

Мнениеот Nat » 12 Авг 2015, 09:58

Получи се одобрение от играта. : yeah : Ето го и кода - GC60FG9

Имам и едно запитване за руините на Градот, които са по пътя. Зная, че са там, но не съм ги виждала всъщност. Достъпни ли са и дали са лесно откриваеми по пътеката, маркирана с дискове или трябва да се отклони човек някъде, като тръгне по нея?
Nat

Мнениеот megalamer » 12 Авг 2015, 19:38

Nat написа:Получи се одобрение от играта. : yeah : Ето го и кода - GC60FG9

Имам и едно запитване за руините на Градот, които са по пътя. Зная, че са там, но не съм ги виждала всъщност. Достъпни ли са и дали са лесно откриваеми по пътеката, маркирана с дискове или трябва да се отклони човек някъде, като тръгне по нея?

Пътеката минава точно по средата на останките на Градот- като се върви надолу, от лявата страна има останки от зидове, а от дясната са останали само купчини камъни... все по пътеката право надолу... тя не е даже маркирана с дискове - само там ,където се кръстосва с тази от Извора за Драгиче и нагоре за Елин връх има дискове /ако са останали, не съм минавал от пролетта/
Аватар
megalamer

Мнениеот Nat » 12 Авг 2015, 23:34

Благодаря за отговора, Мегаламер. До колкото разбирам от коментара ти е по-лесно да се открият при спускане, а не при качване или ... ? Горе-долу гледайки сателитната карта се оринтирам точно къде може да се падат... има един по-оголен участък - поляни на билото, през което се минава. Там и няма къде да се сложи диск :wink:

Ще намина от там при следващото си идване в града, като вече събирам стари дискове за замяна тук-таме, ако има нужда. С какво най-добре се закрепят?
Nat

Мнениеот megalamer » 13 Авг 2015, 19:30

Nat написа:Благодаря за отговора, Мегаламер. До колкото разбирам от коментара ти е по-лесно да се открият при спускане, а не при качване или ... ? Горе-долу гледайки сателитната карта се оринтирам точно къде може да се падат... има един по-оголен участък - поляни на билото, през което се минава. Там и няма къде да се сложи диск :wink:

Точно там е, оголените поляни са долната част на Градот, а единствените оцеляли зидове са в горната му част
Nat написа:Ще намина от там при следващото си идване в града, като вече събирам стари дискове за замяна тук-таме, ако има нужда. С какво най-добре се закрепят?

Технологията на закрепването е малко сложна :-) Първо трябва да се пробият две дупки на срещуположни страни на диска - пробиват се и с обикновена малка остра отпред отверка с доста натискане / с бормашина е по-лесно/ и през тези 2 дупки разположени успоредно на стъблото се заковава диска с пирони около 5-6 см дължина, като се внимава около 2 см от пирона да остане да стърчи, за да може дървото като расте да не напъне и строши диска. Дисковете се надписват с дебел черен permanent фулмастер и се поставят така, че да не ги огрява слънце - в противен случай след около половин година надписа изчезва. Надписа се прави по окръжността на диска и под него се слага една хоризонтална черта- не стрелка - стрелката се дорисува на място, след като се избере подходящо дърво, в противен случай - ако е предварително нарисувана, може да сочи в обратна посока или да не се намери подходящо дърво ;-)
Доста труд си е и заради трошащите дисковете според мен не е оправдан този труд.
Аватар
megalamer

Мнениеот megalamer » 13 Авг 2015, 19:32

За Градот - там няма много какво да се види , но на около 70-100 метра над останките от зидове по пътеката нагоре има една чудесна скала с изглед към Велинград - излежавал съм се там с часове и единствено липсата на вода ме е карала да си тръгна :-)
Аватар
megalamer

Мнениеот Nat » 14 Авг 2015, 20:09

Еха, чудесно описание за дисковете, ще го последвам, благодаря!

А тази скала над Градот има ли си име?.. Звучи доста възнаграждаващо след труда по възстановяване на маркировката. : fifi :
Nat

Мнениеот megalamer » 23 Авг 2015, 11:54

Nat написа:http://www.geocaching.com одобрили "пъзела", който оставих там в понеделник, а в него съм писала именно за този начин на стигане до горе (по стъпките на Мегаламер :wink: ).

И аз си намерих едно старо описание за отиване до Елин Връх - снимките са правени в лошо време и с GSM predi 6-7 години , та не са много качествени, но пак става:-)
http://kwazimodo.my.contact.bg/elinvruh.pdf
Аватар
megalamer

Мнениеот Nat » 27 Сеп 2015, 09:20

Много добра работа вършат тези инструкции, Мегаламер, благодаря! В петък се качихме по този път и сложихме нови дискове, тук и там, а на места повторихме с маркер старите. Оставихме пироните хлабави, видяхме как са се спукали някои дискове при растежа на дървото. Виж, на връщане минахме през пътеката на Градот и в горната й част е много лесно да се загубиш... добре, че тук-таме имаше следи от червена боя по дърветата. Кое е това място Драгиче, до което може да се стигне също по тази пътека?

Случихме да има коне на Амаловото, та това успя да потуши малко бруталната гледка от разпорената поляна. Наистина мястото е унищожено! Най-хубавото трасе беше именно между Ачовица и Амаловото, и е голям шок да видиш тези изкопи и мъртва растителност захвърлена встрани от тях. Кой в община Велинград изобщо дава разрешение за подобни мародерства? Детската площадка пред светото място горе също е безумие... да се напиваш и играеш ли отиваш или за да се преклониш и помолиш в тишина?! Неслучайно тези свети места са изграждани по върхове, където се стига, след като е положено усилие да се изкачиш и прегледаш мислите и чувствата си в усамотение преди да поискаш прошка или божествено съдействие. То българското християнство винаги си е била една измислица и в повечето случаи нищо съкровено за човека, което да му помогне в развитието, така че уви такива са явно разбиранията на хората в страната за вярата... още един ден самозабрава. :drunk:
Nat

Мнениеот megalamer » 27 Сеп 2015, 20:41

Nat написа:Много добра работа вършат тези инструкции, Мегаламер, благодаря! В петък се качихме по този път и сложихме нови дискове, тук и там, а на места повторихме с маркер старите. Оставихме пироните хлабави, видяхме как са се спукали някои дискове при растежа на дървото. Виж, на връщане минахме през пътеката на Градот и в горната й част е много лесно да се загубиш... добре, че тук-таме имаше следи от червена боя по дърветата. Кое е това място Драгиче, до което може да се стигне също по тази пътека?

Пътеката, по която сте слезли е доста добре оформена, но след снеголома и снеговала на 8 март тази година е затрупана от падналите дървета, налага се да се заобикалят и така човек може да я изгуби... Чак ми е чудно, че не сте се изгубили там ;-) Драгиче е заслон в едно доста сенчесто и усойно място, поради което и самия заслон е започнал да гние... на 50 метра преди него по пътеката, идваща от Извора има една скала с малка полянка до нея и е чудесно място за слънчеви бани - правя ги там рано напролет :-) От Драгиче пътеката продължава и отива на Уличките, а от там слиза на Стария чарк над Каменица.

Nat написа:Случихме да има коне на Амаловото, та това успя да потуши малко бруталната гледка от разпорената поляна. Наистина мястото е унищожено! Най-хубавото трасе беше именно между Ачовица и Амаловото, и е голям шок да видиш тези изкопи и мъртва растителност захвърлена встрани от тях. Кой в община Велинград изобщо дава разрешение за подобни мародерства?

Община Велинград няма думата тук... мястото е държавна горска собственост и е под разпореждане на ДГС Алабак, както впрочем и и всички гори около Велинград. А ДГС Алабак има план, спуснат от държавата за добив на определени количества дървесина, което е длъжно да изпълни - иначе няма заплати, няма тримесечни и годишни премии... Затова в последните години се строят безброй горски пътища като този през Амаловото, съсипват се туристически пътеки и красиви горски местности... Това го прави ДЪРЖАВАТА, а не циганина, когото заловят с 2-3 дървета в каруцата и ни продънят ушите, че са хванали бракониер...

Nat написа:Детската площадка пред светото място горе също е безумие... да се напиваш и играеш ли отиваш или за да се преклониш и помолиш в тишина?! Неслучайно тези свети места са изграждани по върхове, където се стига, след като е положено усилие да се изкачиш и прегледаш мислите и чувствата си в усамотение преди да поискаш прошка или божествено съдействие. То българското християнство винаги си е била една измислица и в повечето случаи нищо съкровено за човека, което да му помогне в развитието, така че уви такива са явно разбиранията на хората в страната за вярата... още един ден самозабрава.

Аз не съм вярващ - заклет атеист съм, но винаги качвайки се на върха гледах да почистя параклиса и района около него, за да се чуствувам уютно на мястото... Но след като построиха обороподобния навес с голяма маса за ядене и пиене, докараха онази грозна бяла вана и я побучиха до чешмата за да си изстудяват пиенето в нея , след като унищожиха и поляната на Амаловото мисля че нямам вече нито мерак, нито повод да се кача горе - слагам кръст на тази дестинация... Святото за вярващите място се превърна в една лятна кръчма и не виждам как те ще намерят уединиение за контакт със своя бог сред пиянските викове и гърмящите пиратки...
Аватар
megalamer

Мнениеот Nat » 28 Сеп 2015, 09:45

И аз се чудя как не се загубихме сред падналите дървета на връщане... но пък като се мине този участък става много хубаво и светло в дъбовата гора. Видях описанието ти на маршрута през Драгиче и Уличките, та до Стария чарк... определено ще се мине и по този път при следващо идване. Благодаря ти много, че споделяш тези места в темите тук във форума! :clap:

Има ли как местната общност да се намеси в решението от кои места да се взима дървесина? Общината няма ли въобще думата? Все пак това са територии непосредствено до града, които се посещават и използват от местните хора (най-малкото за горски плодове, гъби и паша на животните)!

За вярата темата е дълга, но тя е различна от тази за религията, която вече виж е нещо доста опорочено. Няма да се задълбавам тук, то така или иначе това би трябвало да са теми от интимния свят на човека, а не за публичен форум... оттам и уединението. ;)
Nat

ПредишнаСледваща

Назад към Туризъм