Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

Кръста на Острец

Инфраструктура, мръсни и неподдържани паркове, градини, корупция, управа ...

За или против сте за направата на Християнски кръст на връх Острец ?

За
10
53%
Против
4
21%
Безразлично ми е...
4
21%
Какво е Християнски кръст ?!
0
Няма гласували
Къде е това Острец ?!
0
Няма гласували
Ами ако не се вижда от вкъщи, съм против :)
1
5%

Общо гласове : 19

Re: Кръста на Острец

Мнениеот megalamer » 06 Дек 2009, 18:19

svetlana написа:първо трябва да разбереш че ние земните хора сме много нисши и не може да разберем на ГОСПОД какво мисли и защо прави. щом така е решил значи има за какво да има лоши и тъмни сили защото ако няма лошо не може да различим доброто. за това :o

Забравих да те питам - нали Господ ни е правил по свой образ и подобие - тогава и той ли е толкова нисш колкото нас? Защо не ни е направил висши като него, ако той е такъв?
Аватар
megalamer

Мнениеот mirrea » 06 Дек 2009, 18:44

Това се нарича свободa на избора-free wheel.
Първоначалния план според библията на господ не е бил такъв, смъртта, болестите ги е нямало, но поради любознателността на ева, на която явно не и е бил интересен начина на живот, без проблеми еднотипен, може да и се е сторил скучен, решила да накара мъжа си да си хапнат от ябълката и ето ти последствията.
Сега като се замисля кой тип живот искам...хм не знам, ни така ни така, може би затова в живота ни има от всичко, иначе може да не е толкова хубав, може би отговора се крие в последната ми публикация във интересни статии от нета.
П.П. затова някои казват че библията е една от най-великите книги, написана е така че, може да се разбира по хиляди начини, както е и самия живот.
Във нея има от всички науки които познаваме днес, философия, астрономия, паранормалното(ако мога да го отнеса към някоя наука).Датите посочени във всички древни религии са едни и същи, кръщението го има във всички, рождеството е на 25.12. на тази дата, непорочното зачатие също...Мисля че във филма Цайтгайст(Zeitgeist) са дали добро сравнение на древните религии, не знам доколко е вярно обаче.
Явно е, че е писана от много напреднали в областта на философията и астрономията, казва се че в библията почти всичко е взаимствано от египетската митология. Хор(бога слънце, или светлина) и Сет(тъмнина, или нощ) 3000 г.пр.н.е., там също познанията в областа на астрономията са впечатляващи, Митра, Дионис...древните са имали огромни знания а откъде и как са знаели толкова без днешната технология не знам.
Аватар
mirrea

Мнениеот megalamer » 06 Дек 2009, 19:01

mirrea написа:Това се нарича свободa на избора-free wheel.

Въпроса ми беше към Светлана, искаше ми се да се понапрегне малко и да не говори само с клишета,за теб знам че през девет планини вода ще донесеш, но ще напишеш нещо обосновано :lol:
За това сега за наказание, чети това: http://donangel.h1.ru/genesis.html
Аватар
megalamer

Мнениеот mirrea » 06 Дек 2009, 19:09

:lol: :lol: :lol: Чела съм го...
Между другото в момента чета "Добри поличби" от Тери Пратчет и Нийл Геймън, ако не си я чел ще се посмееш хубаво, препоръчвам.
Аватар
mirrea

Мнениеот megalamer » 06 Дек 2009, 19:29

mirrea написа::lol: :lol: :lol: Чела съм го...
Между другото в момента чета "Добро поличби" от Тери Пратчет и Нийл Гейъм, ако не си я чел ще се посмееш хубаво, препоръчвам.

Не мога да чета вече книги :( Имам сериозна форма на компютърна зависимост и има ли компютър край мен, нищо друго не мога да правя, освен да правя нещо по него - инсталации на windows-и, разглеждане и разучаване на разни програми /всеки ден излизат поне 10-тина нови/ и подобни неща. Даже един вестник не мога да прочета у нас, та излизам като пенсионер на кафе, за да мога да го прочета в кафето.
Sorry за offtopic-a, това вече наистина няма нищо общо с кръста на Острец, добре че модераторите влизат в положение :)
Аватар
megalamer

Мнениеот e-trn » 07 Дек 2009, 19:48

Миреа, малко преувеличаваш, всъщност много преувеличаваш.
Повечето от вирусите, които засягат хората са се появили преди милиони години. Това важи и за бактериите като например чумата... И нея ли са я били създали хора? През 14 век например, когато са умрели милиони хора и когато тепърва се е зараждала идеята за микроорганизмите като основни причинители на можество болести, когато още не е бил познат и микроскопа... На български грип произлиза от немски и френски и е свързано с думата за "хващам" или сродната дума "грабвам", защото хората са чувствали че някой им е "сграбчил" гърлото... На английски се казва influenza, което буквално първоначално е значело "влияние", защото хората дотолкова не разбирали какво причинява тази болест, че го отдали на "звездно ВЛИЯНИЕ", планетите и звездите (чети "боговете") били убийците. Казвам това за да видиш колко ненапреднало е било човечеството, когато грипа е върлувал и унищожавал милиони. Всъщност грипният вирус е един от най-смъртоносните вируси и е поне на няколко хиляди години... Донесли сме си го сами когато сме почнали да опитомяваме животни, защото първоначално той е бил само по други бозайници и птици...

Казваш, че не можем да отречем, че съществуват "сили", но не обясняваш защо не можем. Ще ми е много интересно да разбера защо именно "не може да отречем"?

Значението на живота на всяко човешко същество е едно и също. Не може по никакъв начин да омаловажаваме нечие битие. Изненадах се да разбера, че имаш дискриминационни схващания. Ако т. нар. "запад", капиталистите и всички изверги, които съществуват добре заради експлоатацията на "простолюдието", не извършваха варварщини, светът щеше да изглежда по-добре. Ти споменаваш Африка като пример. Ще ти кажа друг пример и други разсъждения. Именно капиталистите имат нужда от висок процент прираст и висока смъртност, за да могат да експлоатират работната сила още в младостта им. И за де звуча голословно, ще ти кажа да потърсиш информация за африканските мини за танталиум, рядък, но много ценен метал. Потърси да видиш за каква експлоатация става дума и как десетки хиляди деца умират съвсем млади след унищожителен няколкогодишен труд в тези мини.

Интересно. Казваш, че сме бацил. Защо всемогъщия бог не ни фиксне тогава? Като сме станали такъв бацил, а ни е оставил на самотек този, на който всекидневно милиони заблудени овце се молят?

Никоя религия не учела на лошо? Така ли? Как ще коментираш тези:
Изход 2:11-12:
А дойде време, когато Моисей порасна, излезе при братята си и гледаше теглото им. И видя някакъв египтянин, че биеше един евреин, един от братята му;
и като се огледа и видя, че няма никой, уби египтянина и го скри в пясъка.

Изход 22:19
Всеки скотоложник трябва да умре.

Съдии 3:20-21-22:
...Аод каза: Имам дума от Бога за тебе. Тогава царят стана от стола си.
А Аод протегна лявата си ръка и като измъкна меча от страната на дясното си бедро, го заби в корема му
дотам, че и дръжката влезе след желязото, а острието на меча излезе отзад. Аод не извади меча, защото толкова навътре беше влязло желязото, че тлъстината скри дръжката на меча.

Второзаконие 17:12
А човекът, който би постъпил дръзко, като не послуша свещеника, който стои да служи там пред Господа, твоя Бог, или не послуша съдията, този човек да умре; и така да премахнеш злото от Израел.

ІІ Летописи 15:13
...и да бъде умъртвяван всеки, малък или голям, мъж или жена, който не би потърсил Господа, Израелевия Бог.

Примерите са изключително много. Библията още ни учи да убиваме и невинни деца, вещици, друговерци, безверници и хора, които работят в събота. Освен това ни посочва множество поведенчески модели, които са в основата на фанатичните убийства и престъпления. Това се отнася до почти всяка друга "свята книга" и религия.

Един от принципите в когнитивната наука ни учи, че когато нещо е необяснено, това не означава, че то е необяснимо. Това в частност не означава, че то е породено от "свръхестествени сили". Ако сега не можем да си обясним нещо, това не е доказателство за бог. По същата начин не звездите са унищожавали хората преди векове, а грипния вирус.

Питаме те, питаме за доказателство, ти казваш, че е глупаво да те питаме и че имало много. Ами кажи ги де най-накрая тези доказателства, пък може почнем да палим свещи...

Напълно съм съгласен, че справедливост няма и не може да има. Но поне може да се стремим към едно по-справедливо съществувание. А "господа бога наш", библията и много други християнски или не доктрини са пълни с примери за ужасяващи несправедливости...

Сега прочетох и другото ти мнение, където пишеш, че библията била най-великата книга на света. Явно не си я чела, защото не мисля, че ще твърдиш същото след примерите, които ти дадох по-горе и ако прочетеш още много такива...

И... само да ми кажеш, какви са тези огромни знания, които са имали древните, че не се сещам?
Bang!
Аватар
e-trn

Мнениеот mirrea » 07 Дек 2009, 22:21

За капиталистите не си прав, абсолютно на едно мнение сме, колкото до това че смятам фармацевтичната индустрия за мафия, подържам становището си, примерите са адски много поне в последно време.
Защо не можем да отречем че има сили извън нашите възможности питаш, ами не можем защото ги има и са очевадни.
Тези цитати които даваш от библията това са от стария завед, в новия няма такива глупости и ако си ме чел внимателно казвам някъде че разковничето е във всички религии, и много пъти писах, че аз не съм религиозна,това че библията е писана за неграмотни хора някои от религиите преди 5000г. е фаткор влияещ върху звученето им днес(хората са били диви и кръвожадни направо, имам предвид битките с гладиатори), а колкото до знанията на египтяните в областа на астрономията има много източници, от които можеш да вземеш информация, за приликите в различните религии и астрономическите познания употребени там накратко се споменава в Zeitgeist а по подробно в доста книги критикуващи библията.
А ако искаш да ти тълкува някой метафоричното значение на библията по-добре се обърни към някой по просветен нета бъка с такива сайтове, ако трябва да пиша ще трябва да публикувам половин книга.
Влизаме в някакви спорове за това кой в какво вярва и кой в какво не вярва вече за н-ти път. Предлагам да спрем да спорим кое е по-доброто, защото първо усещам, че не ме четеш задълбочено а по-скоро спориш със себе си( примера с капиталистите). Второ този спор е хубав но е по-добре да се води очи в очи, трето защото наближават коледните празници и някак си ми разваля настроението, (разбирам че за много хора думата вяра и надежда има лошо значение, което е абсолютно противоположно на моите разбирания).
Аватар
mirrea

Мнениеот e-trn » 07 Дек 2009, 22:52

Стария завет е част от библията, която както ти каза, някои приемат като най-великата книга.

Аз не отричам фармацевтичната индустрия да има мафиотски подходи, но да се твърди, че хора са създали вируси, които обикалят земята от хиляди години е друго.

За това, че има сили извън нашите възможности е очевидно за теб, но не и замен. Като цяло и двете мнения са субективни, въпреки, че моето отговаря на обективната реалност, където доказателства за такива сили няма. Всъщност ако ти беше на принципа "очевадно" отдавна трябваше да си отрекла бог и всякакви подобни глупости, защото те не в резултат на обективно наблюдение, а на вяра, а във вярата няма абсолютно, ама абсолютно нищо "очевадно".

"Древните" наистина са имали познания, познания върху които са се изграждали науки. Но в тези познания няма нищо свръхестествено, нито пък тези познания трябва да се смятат за невероятно достижение. Нито са били нещо повече от познанията на човечеството сега.

Аз знам, че ще ми разтълкуваш метафорично както ти се изрази, библията. Със сигурност ще извадиш това от нея, в което ти вярваш. И какво от това? Какво, че някой ще разтълкува някаква си книга написана от някой си. Това, че ще извадиш житейски истини и някакви абстрактни идеи за вселената, човечеството и т. н. какво трябва да значи? Че има бог ли? Всеки може да напише книга. Много са го направили. Защо трябва да се вярва в една книга сляпо обаче не разбрах?

Как? Чета те толкова задълбочено ;) Ако и ти така задълбочено се опиташ да разбереш какво ти говоря...

Сега ще ти обясня защо ти дадох примера с капиталистите. Защото не си разбрала. Твоята логика водеше натам, че има баланс в природата. Баланс, който по предишните ти мнения е породен от бог (универсална невидима сила). Не само това, а и по някакъв странен начин ти изкара това справедливо. Примера с високата раждаемост и висока смъртност опита да намесиш в някаква всевишна справедливост и да покажеш, че там им промисъл.

А сега се замисли кой има изгода да поддържа едно просто население с висока раждаемост и смъртност. Дали това е "великия замисъл на природата "бог"" или това е много удобно на определен кръг хора. Сега, надявам се, ти е станало ясно защо съм подхвърлил капиталистите.

От много вяра хубаво ни оправиха ще кажа накрая.
А щом ти помрачавам коледното настроение, нека да спрем. :mrgreen:
Bang!
Аватар
e-trn

Мнениеот e-trn » 07 Дек 2009, 22:58

Free will ;) Freewheel e съвсем друго нещо.

big wheels keep on turnin, proud mary keep on burnin, coz i'm rollin' rollin' rolling on the river
Bang!
Аватар
e-trn

Мнениеот kalispera » 07 Дек 2009, 23:31

Писаниците в тази тема тотално изскочиха от нея, но ми е изключително интересно да чета какво пише e-trn. Звучи ми много смислено и логично, а e-trn изглежда е много ерудирана личност и от него има какво да се научи :)
In order to be irreplaceable one must always be different.
Аватар
kalispera

ПредишнаСледваща

Назад към Проблемите във Велинград