Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

МБАЛ ВЕЛИНГРАД – HOUSE OF PAIN – ОПЪЛЧЕНЦИТЕ НА ШИПКА

Инфраструктура, мръсни и неподдържани паркове, градини, корупция, управа ...

МБАЛ ВЕЛИНГРАД – HOUSE OF PAIN – ОПЪЛЧЕНЦИТЕ НА ШИПКА

Мнениеот megalamer » 14 Юни 2010, 22:49

По стечение на обстоятелствата ми се наложи около 2 месеца наместо да ходя по гората, да пребивавам ежедневно, понякога и нощем из отделенията на нашата градска болница – старата сграда – МБАЛ Велинград. Боже, колко мъка има на този свят, боже! Залисани в ежедневните грижи, изобщо не се сещаме за тази страна от живота, и когато на нас или на някой близък се наложи ползване услугите на родното здравеопазване, оставаме сащисани!
1.jpg
2.jpg

Видях човек, отрязал си крака с моторна резачка, видях жена, на която всяко вдишване предизвикваше адски конвулсии на цялото и тяло, видях и други, захвърлени от близките си като ненужен багаж... Видях неистова жажда за живот и отчаяна надежда в очите на отписани от медицината. Видях и безумна мъка в очите на хора, чийто близки въпреки всички усилия на лекарите си отиват... И повярвайте ми, мъката при всички хора е еднаква – няма разлика между цигани, помаци, българи и всякакви други измислени деления.
Излизайки на улицата и срещайки весели и щастливи непознати хора мислено се молех завинаги да останат такива и никога да не им се случват неща като на тези, които видях да лежат в болницата.
И се чудех как издържат лекарите, сестрите и останалия персонал на цялата тази човешка болка около тях. И как успяват да се справят с всеки един случай, да помагат на всеки един пациент така всеотдайно, като едни истински опълченци въпреки мизерната обстановка и липсата на съвременно медицинско оборудване. Би трябвало да ги обявим за светци, за дето още не са захвърлили всичко тук и не са избягали някъде по света, където ще печелят камари пари със знанията и уменията си. Защото за тези 2 месеца видях че наистина знаят и могат! Хора, във всички отделения на МБАЛ Велинград работят великолепни специалисти - лекари и сестри, спасили и продължаващи да спасяват човешки животи не само на велинградчани – има много пациенти и от Ракитовска, Сърнишка и Якорудска общини.
Работят, въпреки липсата на елементарни условия, съвременна техника и недостатъчен персонал. Така и не разбрах как една медицинска сестра успява да бъде едновременно при трима лекари и да им изпълнява безупречно нарежданията и едновременно с това да прави превръзка на пациент... Видях санитарки да мият коридорите и тоалетните двойно и тройно повече пъти само с вода поради липса на препарати...

4.jpg
"Новопостроения" блок до Болницата
И започнах да се питам – абе ние що за държава сме??? Купуваме бойни хеликоптери и самолети, издържаме армия и не знам колко си военни аташета из посолствата по света, а гражданите – същите тези, които военните уж трябва да защитават, умират като мухи от болести и увредено здраве поради липса на средства...
Кого ще пазят тези военни, като измрат хората??? И още един въпрос – ОТ КОГО ни пазят??? Който и да ни нападне и превземе, пак по-добре ще сме, от колкото последните 20 години... Дейци на културата, театрали, актьори – и те надават вой за повече средства... но за кого е това изкуство и култура, ако хората измрат??? Някой отдавна го е казал много точно – здрав дух е в здраво тяло! Но здравото тяло се изгражда и поддържа с много и постоянни грижи! Основна и приоритетна задача на едно истинско правителство би трябвало да е здравето на нацията! А за да бъде здравето на ниво, всички финансови средства трябва да бъдат орязани максимално от всякакви други направления и пренасочени за здраве! Защото в момента нещата са повече от трагични - мизерни заплати на лекари и сестри, максимално ограничен брой на направленията, измислени здравни пътеки според които на 8-мия ден те изритват от отделението където лежиш независимо в какво състояние си и в следващия един месец не можеш да лежиш повторно там защото ако въпреки всичко те вземат, ще ги накажат....Звъниш на Бърза Помощ, очакваш да ти се обадят от Велинград, а някакъв глас от Пазарджик или Кърджали или дявол знае къде им е централата безапелационно те отрязва че няма да пратят кола и да се оправяш както знаеш...
3.jpg

Едно или друго жизнено важно лекарствено средство изведнъж изчезва за месеци и за някои хора това им коства живота...
Такъв абсолютен абсурд даже и на писател-фантаст му е бедна фантазията да измисли!
Но да се върна на въпроса за МБАЛ Велинград... преди време се заговори, че може да я закрият. Не съм наясно с юридическата страна на въпроса, нямам представа чия собственост е, но хора, НЕ ТРЯБВА ДА ДОПУСКАМЕ ТОВА! Не можем, просто не можем да си позволим да изгубим тези специалисти, които работят там! Вярно, има и друга болница- мисля че МБАЛ Здраве се казва това новото, което построиха, но то способно ли е да поеме всички болни от района??? Освен това, най добри резултати в работата се получават, когато има конкуренция.
И накрая ми се иска да призова големите бизнесмени в града /не че си въобразявам, че четат форума де/ да намерят някакъв начин въпреки че сме в криза и да помогнат на МБАЛ Велинград. Господа, може би си мислите, че с многото пари които имате ще се лекувате по престижните болници в големите градове на страната и чужбина, но не забравяйте, че лошото идва бързо и нещата се развиват буквално за минути или час-два... Една бърза, компетентна и навременна помощ може да спаси живота на вашето дете, съпруга, , майка или баща... Помислете!
Препрочитам си поста и виждам че звучи доста наивно, но все пак като го прочетете и вие се замислете...
Прикачени файлове
5.jpg
А някога тук плуваха рибки...
Аватар
megalamer

Re: МБАЛ ВЕЛИНГРАД – HOUSE OF PAIN – ОПЪЛЧЕНЦИТЕ НА ШИПКА

Мнениеот theclansman » 15 Юни 2010, 00:19

не ми се е налагало да лежа в болницата, ама както ти отбеляза, положението е трагично, откъм техника и условиял. докторите може да са добри. но не един и двама приятели/близки, са ми споделяли, че особенно нощните смени на Бърза Помощ, са направо трагични. отиваш там, примерно с огромна рана на ръката, а лекаря който ще те шие, е мъртво(или почти) пиян. абе колко, истории знам, ама не искам да им изкарвам кирливите ризи тука..........
http://www.ironmaiden-bg.com
4.6.07 BG -2.8.08 GR -10.2.09 SR -14.8.10 HU -15.8.10 RO -16.6.14 BG -30.7.16 RO-24.4.2017 DE -20.7.2018 GR -22.7.2018 BG -10.8.2018 UK -11.8.2018 UK
We are the diamonds that choose to stay coal...
Аватар
theclansman

Мнениеот megalamer » 15 Юни 2010, 18:24

theclansman написа:не ми се е налагало да лежа в болницата, ама както ти отбеляза, положението е трагично, откъм техника и условиял. докторите може да са добри. но не един и двама приятели/близки, са ми споделяли, че особенно нощните смени на Бърза Помощ, са направо трагични. отиваш там, примерно с огромна рана на ръката, а лекаря който ще те шие, е мъртво(или почти) пиян. абе колко, истории знам, ама не искам да им изкарвам кирливите ризи тука..........

Бърза помощ не е към МБАЛ Велинград, а е самостоятелно звено и лекарите в Бърза помощ нямат нищо общо с болницата, заплатите им също идват от другаде.
Аватар
megalamer

Мнениеот e-trn » 15 Юни 2010, 20:46

Мъката е голяма, болката е голяма, наистина. Но аз съм малко негативно настроен към "пациентите". Голяма част от заболяванията си донасяме сами, но това е дълга и широка тема. Както и преди съм казвал, ако аз бях министър на здравеопазването щях да сложа по-големи данъци на хората с наднормено тегло например и с ред състояния причинени от немарливост към собственото си тяло. Или за да звучи положително, ще направя облекчения за "хора във форма". Така всичко ще си дойде на местата, големите пари за здравеопазване ще плащат болните, а здравите, които я отидат в годината веднъж, я не отидат - ще плащат много по-малко. Друга реформа е парите за здравеопазване да се разпределят сравнително локално - парите на всички от Велинград и Общината да отиват във Велинградските болници...

За военните и "културните" е прочие безмислени среди съм абсолютно съгласен. Ние, обикновените хора, просто нямаме никаква идея колко много пари се харчат за тези паразити. Но явно държавата не е заинтересувана от здравето на народа иначе в новините нямаше да чуваме за Цветанов, а за някакъв несъществуващ деен здравен министър, който да изяде душицата на премиера докато здравеопазването не стане приоритет номер едно.

За компетентността на докторите от Мбал не мога да говоря, нямам наблюдения, но разбирам в какви условия работят и съм сигурен, че са помогнали на много хора, но и че има недоволни, винаги има... От бърза помощ и аз съм чувал много оплаквания, ама на никой не му пука.

За жалост както всичко друго и здравеопазването е бизнес и то голям. Едни от най-големите БГ фирми за фармацевтични. Защо държавата не почне да произвежда лекарства? За "по-простите" технологиите наистина не са толкова сложни, а ще се работи без печалба "за доброто на народа". В София има такива модерни болници, че някой пациент от там ако стъпи в нашия Мбал ще каже подобно на онзи "велик европейски политик", който като стъпи в София каза, че му била много приятно, защото чувствал, че се връща в Средновековието...

Интересно е и също какви са разходите и приходите на едно такова здравно заведение и защо искат да го затварят.
Bang!
Аватар
e-trn

Мнениеот kalispera » 15 Юни 2010, 23:05

И аз мисля, че е недопустимо болницата да бъде закрита. В крайна сметка, тя поема пациенти не само от Велинград, но и от всичко околни общини и села. Хората имат право на адекватно здравеопазване. Къде потъват всички пари от здравни осигуровки? Защо няма достатъчно направеления, защо материалната база е потънала в мизерия и се използват допотопни уреди. Лекарите, сестрите, акушерките и санитарките са подложени наистина на голям стрес и са свидетели на много (меко казано) неприятни гледки и трябва да бъдат адекватно компенсирани за труда си. Това е така. Но както се казва - рибата замирисва от главата, т.е. нашите управници държат в ръцете си съдбата на велинградската болница и велинградските медицински работници.
Що се отнася до въпросните бизнесмени от Велинград, които биха могли финасово да подпомогнат здравеопазването в града, не вярвам да се трогнат. Ако те се разболеят, ще отидат да се лекуват в частни клиники в Пловдив и София и изобщо няма да им пука какво става с бедните, болни велинградчани. Ако не съм права, някой да ме поправи и да ми даде пример кога някой велинградски бизнесмен е помогнал на болницата или поликлиниката.
In order to be irreplaceable one must always be different.
Аватар
kalispera

Мнениеот theclansman » 15 Юни 2010, 23:25

e-trn написа: ...Както и преди съм казвал, ако аз бях министър на здравеопазването щях да сложа по-големи данъци на хората с наднормено тегло например и с ред състояния причинени от немарливост към собственото си тяло. Или за да звучи положително, ще направя облекчения за "хора във форма". Така всичко ще си дойде на местата, големите пари за здравеопазване ще плащат болните, а здравите, които я отидат в годината веднъж, я не отидат - ще плащат много по-малко...

звучиш ми малко, как да го кажа, егоистично, и едва ли не, като някаква форма на расизъм (замени, хора с наднормено тегло с чернилки, и хора в добра форма с бели, и ще ми разбереш мисълта). не съм съгласен въобще с идеята. верно има, много хора които въобще не си помагат на здравето (физически), ама има и такива, които страдат от заболявания, и затова са с наднормено тегло.

аз също съм малко над нормата, ама да чукна на дърво, не съм боледувал тежко от години!!! последните 7-8г., та и повече години, "най-тежкото" ми заболяване е настинка, и хрема.

мойте наблюдения (роднини/приятели/комшии), пък показват, че доста повече "хора в добра форма" боледуват. имам тука, 2 комшиичета, които речи кажи постоянно си боледуваха (а са "хора в добра форма"), сега малко се пооправиха, ама преди все си бяха на антибиотици и т.н.

така че според мен, това си е доста грешно мислене. тук не включвам разбира се, американизирания тип хора, висящи по цял ден, пред пц-то или тв-то с чипс/пуканки/пици и т.н. тва са си мърлячи пълни, ама си е за тяхна сметка :)
4.6.07 BG -2.8.08 GR -10.2.09 SR -14.8.10 HU -15.8.10 RO -16.6.14 BG -30.7.16 RO-24.4.2017 DE -20.7.2018 GR -22.7.2018 BG -10.8.2018 UK -11.8.2018 UK
Аватар
theclansman

Мнениеот e-trn » 16 Юни 2010, 08:00

Е... сега няма да ти обяснявам много подробно, има генетична предразположеност към заболявания, тя се изследва, всички заболявания освен тази предразположеност и освен причинени от вируси и бактерии, са си докарани от лошата форма на хората. Малко над нормата не е проблем, проблем е затлъстялостта, която в дългосрочен план винаги причинява някакви болестни състояния. Примера със затлъстяването е просто пример има много други неща, по които може да се преценява.

За "расизма", вероятно имаш предвид дискриминация, по-общото понятие. Но тук точната дума е справедливост - не може да не се поощряват хора, които поддържат добро здраве и да не се искат повече пари от хора, които си вредят сами. Все едно в училище да е дискриминация да се пише двойка на някой, който знае по-малко. Расизма е дискриминация на вродена основа - раждаш се черен, жълт, червен, разни други дискриминации пак на вродена основа. Докато тук става дума за раждаш се здрав, след 30 години си с лоши навици - лоша храна, пушене, пиене...

Ако няма генитична предразположеност, кой ще отиде при докторите? Някой който цял живот се е оливал с нездравословна храна и си е донесъл висок холестерол или Мегаламер, който обикаля горите? Справедливо ли е Мегаламер да плаща колкото хипотетичния консуматор на тлъсти храни? Друг пример, задължителни профилактични прегледи на зъбите. Справедливо ли е някой който години наред няма проблем със зъбите си да плаща толкова колко някой, на който през годините са му направили няколко пломби, вадили един два зъба, слагали "коронки" или импланти. Справедливо ли един спортист, който има абсолютно здрави дробове да плаща толкова колкото пушач с поразвалени дробове.

Не знам колко си "над нормата", но ако не си затлъстял, т.е. с ИТМ повече от 30, вероятно няма да имаш много проблеми, все пак си и млад, което компенсира. Но може да си с леко отслабена имунна система поради множество причини. Твоите приятели щом са били на антибиотици са нападнати от бактерии, това е отделен случай, външен, там не може човек сам да се зарази, е, освен ако не отиде и наистина нарочно не се зарази. А това че са във форма не значи че нямат други вредни навици - пушене например. Един познат почина млад от двойна пневмония точно заради слаби бели дробове, защото пушеше много. Между другото ако е била чиста бактериална инфекция съм сигурен че твойте приятели са щели да се оправят по-бързо, но най-вероятно първо е била вирусна, а с вирусите са най-трудни за преборване дори и от най-здравите тела. "Хора във форма" имам предвид доста сложна преценка за цялото състояние въз основа на генитични тестове, кръвни и всякакви други тестове.

Американците са много зле, но в България е тръгнало натам, още ученици 4-5 клас има затлъстели и то доста голям процент, "кога ще я догоним Америката".

Накрая да ви кажа една мъдрост:
- Как човек може да доживе до 100 години?
- Като доживее до 99 :D
Bang!
Аватар
e-trn

Мнениеот theclansman » 16 Юни 2010, 10:51

e-trn написа:
... вероятно имаш предвид дискриминация,

точно това имах предвид, ама след употребение алкохол снощи, не можах да се сетя за думата :-D

e-trn написа:
Не знам колко си "над нормата", но ако не си затлъстял, т.е. с ИТМ повече от 30, вероятно няма да имаш много проблеми, все пак си и млад, което компенсира. Но може да си с леко отслабена имунна система поради множество причини. Твоите приятели щом са били на антибиотици са нападнати от бактерии, това е отделен случай, външен, там не може човек сам да се зарази, е, освен ако не отиде и наистина нарочно не се зарази. А това че са във форма не значи че нямат други вредни навици - пушене например.

ИТМ-то не си го знам, колко е, ама па чак затлъстял не съм. малко над нормата съм, ама в моя случай е добре, че съм висок, иначе ако бях някоя тапа, щеше да е по-трагично положението :) . проблеми нямам, ама съм решил да вляза във форма де :P . за имунната с-ма, незнам в какво състояние ми е, но както ти казах, не съм боледувал с години (щото настинката и хремата, не ги броя за боледуване).

иначе, както казваш за пушенето - да. много приятели, адски много, ама адски много пушат. просто даже, не ядът (имало е случаи в които и по 2 дни, не хапват нищо, за да имат пари за цигари), за да могат да пушат. това за мен(като върл противник на пушенето), ми се вижда доста тъпо. но всеки си знае за него си. и аз знам, че бирата в големи количества, не е толкоз полезна, ама не мога да се откажа от нея :-D
Аватар
theclansman

Мнениеот e-trn » 16 Юни 2010, 11:58

theclansman написа:ИТМ-то не си го знам

Е така може да го изчислиш грубо: килограми / (височина в метри на квадрат), т.е. ако си 80 кг и висок 1,80 резултата е 80 / ( 1.8 * 1.8 ) = 24.69, от 18 до 25 = нормално, от 25 до 30 = наднормено тегло, над 30 затлъстяване, нещо такова е. Но между другото леко наднормено тегло понякога всъщност е по-добре. А горните числа са за "нормални" хора, ако тренираш може де излезе че си с наднормено тегло, което да е от чиста мускулна маса, което е много добре.

Много добре че не си боледувал от години и аз съм така (като изключим точно вирусните - настинка и грип). Аз много мразя цигарите също, само веднъж пробвах като дете и добре че не ми хареса :D
Bang!
Аватар
e-trn

Мнениеот theclansman » 16 Юни 2010, 12:53

e-trn написа: Аз много мразя цигарите също, само веднъж пробвах като дете и добре че не ми хареса :D

мен, майка ми още съм бил много малък - 6-7г, някъде, нарочно ме накара да дръпна 1 път, от нейния фас, за да видя какви отрови са. разбира се аз се закашлях, и от тогава не искам и да видя такова нещо
Аватар
theclansman

Следваща

Назад към Проблемите във Велинград