Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

Храната в лавките във велинградските училища

Храната в лавките във велинградските училища

Мнениеот kalispera » 15 Сеп 2009, 23:25

Току-що видях, че е излязла статия за първия учебен ден във Велинград, а от няколко дни по телевизията не спират да тръбят относно забраната за продажба на нездравословни храни в лавките в училищата. И се замислих какво е положението във велинградските училища? Дали търговците са се освободили от вафлите и чипсовете или ще се съюзят с контролиращите органи и ще си ги продават въпреки разпоредбата?
Аз лично мисля, че родителите са абсолютно прави да изискват подобна мярка и не мога да се съглася, че интереса на търговците е по-важен от здравето на децата, които са бъдещето на страната ни. Вярно - търговците няма да печелят така мързеливо като пробутват боклуци с дълъг срок на годност, а ще трябва малко да се напънат да поддържат пресни плодове и кисело мляко, например, и да си предвиждат точно заявките за тях.
От друга страна, парадоксът е, че са разрешени мазните баници и другите тестени изделия? :roll:
In order to be irreplaceable one must always be different.
Аватар
kalispera

Re: Храната в лафките във велинградските училища

Мнениеот theclansman » 16 Сеп 2009, 01:07

дори да спрат тези продукти от лафките в двора на у-щата, децата(ако искат) винаги могат да отидат до близкия магазин и да си ги купят...
http://www.ironmaiden-bg.com
4.6.07 BG -2.8.08 GR -10.2.09 SR -14.8.10 HU -15.8.10 RO -16.6.14 BG -30.7.16 RO-24.4.2017 DE -20.7.2018 GR -22.7.2018 BG -10.8.2018 UK -11.8.2018 UK
We are the diamonds that choose to stay coal...
Аватар
theclansman

Re: Храната в лавките във велинградските училища

Мнениеот стършел » 16 Сеп 2009, 08:15

Няма отърваване от тези убийствени храни, но за да не изтичат децата до съседната лавка, явно трябва да се помили как. а пък и децата могат и в раничките или чантите да си носят крокита, снакс и други
стършел

Мнениеот kalispera » 16 Сеп 2009, 22:56

Да, Стършел - децата могат да си носят тези боклуци в чантите, но това е избор на родителите. А когато се продават в училище и родителя дава пари на детето да закуси, той не може да контролира дали детето няма да си купи чипс, вместо ябълка. А в чантичките вместо кроки, майките им могат да им сложат нещо по-здравословно и тогава няма да се налага да си купуват закуски от лавките, но ако родителите им нямат време да им приготвят и разчитат на лавките?
Аватар
kalispera

Мнениеот svetlana » 19 Сеп 2009, 22:35

Според мене много се превземате вие. Аз като съм ходела на училще сме си яли каквото намерим по лавки и други и да не мислите че нещо ми естанало??? Нито съм дебела нито съм болна. Да ядат децата като имсе яде каквото си искат :mrgreen:
Весело момиче съм, всяка вечер съм навън~
Аватар
svetlana

Мнениеот e-trn » 21 Сеп 2009, 08:41

Ами разбира се, изцяло трябва да се забранят тези боклуци, продавани по магазинчетата близо до училищата. Вчера по новините съобщиха, че въпреки забраната търговците все още ги продавали. Кой трябва да ги следи и санционира? Въобще тези хора знаят ли как многогодишна консумация на такива стоки се отразява на здравето в дългосрочен план?

90% от кариесите са причинени именно от такива бързи храни, тестени храни, чипсове, зрънчо, сладки, шоколади, какво ли не. Навремето хората хем са нямали пари за такива храни, хем е и нямало. Сега сме заляти. А заседналият живот, който водят много тийнейджъри пред компютъра в съчетание с нежелание да посещават часовете по физическо и тези храни направо са предпоставка за развитие на някои сърдечни и метаболични състояния...

Ако аз бях министър на здравеопазването щях да върна сутрешната разгрявка в училищата. Всеки ден 15 мин преди часовете малко раздвижване за всички ученици и учители. За всички ученици с добра физика автоматично да се качват оценките. За всички с наднормено тегло -0.5, учителите също... И във всички държавни институции, на хората с "нормално" тегло да се дават годишни бонуси... хаха. Малко се отплеснах, но в крайна сметка ако децата свикнат със спорта от малки ще бъдат облагодетелствани цял живот, и ако свикнат да ядат здравословно ще бъдат двойно облагодетелствани.

Друг е въпросът, че в момента Велинград не предлага кой знае какви условия за спорт.
Bang!
Аватар
e-trn

Мнениеот kalispera » 21 Сеп 2009, 11:20

:lol: E-trn, много си радикален. Добре, че не си министър на здравеопазването :lol:
Шегата на страна, но аз като бях ученичка си спомням, че имаше по едно време такава утринна ведрина, която беше задължителна за всички ученици. Събирахме се на спортната площадка и играехме гимнастика всички заедно с учителите.
Аватар
kalispera

Мнениеот Зарина » 09 Яну 2010, 22:06

Чух по национална телевизия, че спират закуските на децата в училищата. Знаете ли дали е така във Велинград?
Аватар
Зарина

Мнениеот OPP » 18 Фев 2010, 18:25

мене пък много мве кефи покраи училищата какво хамбургери продават за по 0.60 - 1 лв. :rofl: :rofl: супер големи и многооооооооо вкусни :tmi:
Bitch get a job if you wanna be rich !
Аватар
OPP

Мнениеот kalispera » 18 Фев 2010, 19:13

левче-кефче, а?
Аватар
kalispera

Следваща

Назад към Всичко за града