Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

Велинград в Европа? За дърветата и хората

Велинград в Европа? За дърветата и хората

Мнениеот megalamer » 23 Дек 2009, 19:25

Минаващите тези дни през центъра сигурно са забелязали точно пред киното няколко момчета, продаващи малки елхички - живи, заедно с пръстта, на символичната цена от 5 лева. Една чудесна инициатива на ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ГОРСКО СТОПАНСТВО - Велинград.
0.jpg
1.jpg
2.jpg

Но... дотук с европейския почин. Въпреки целодневното висене на ветровитата улица, почти никой не пожела да купи живо дърво!
Хората минаваха, поглеждаха и ... отминаваха. Дали рекламата на мерориятието куца, или елхичките им се виждаха малки и неугледни? Едва ли.... Велинградчанинът явно предпочита да отиде тайно надвечер в гората и да убие едно дърво, по-възможност по-голямо от това на комшията, да окраси трупа му и да му се радва двадесетина дни, след което да го изхвърли... Лично на мен поне 3-ма приятели ми предложиха да ми отсекат и докарат елха, когато отидат да секат за себе си...
А замисляли ли сте се за това дърво, което убивате ??? За това, как малкото семенце с неистови усилия се опитва да се закрепи в почвата пускайки нежни коренчета така, че да не го отнесе вятъра? За това, как се опитва да оцелее при зимните студове и виелици? И за това, че тъкмо се е отворило към живота, вие му го отнемате...
Опитайте - тази година е късно, но следващата непременно опитайте - купете жива елха, след празниците я засадете на подходящо място и всеки път когато виждате подкаралото дърво, се радвайте на живота, за когото сте спомогнали!!
Аватар
megalamer

Re: Велинград в Европа?

Мнениеот rocafeller » 23 Дек 2009, 19:40

Да, четох за елхичките в новините в сайта, но не знаех, че сме чак пък толкова стиснати Велинградчаните. 5 лв. е нищо, а взимаш прекрасно дръвче, ЖИВО, и може да си го гледаш. Ама какво да се прави........ :evil:
Money makes the world go round
Аватар
rocafeller

Re: Велинград в Европа? За дърветата и хората

Мнениеот petyo_pashov » 23 Дек 2009, 20:29

Ох, разчуствах се и си поплаках. ;)

5 лв. за велинградския стандарт е доста, но и елхата която имам в къщи е на 7 години и е украсявам около 1 декември заради дъщеря ми.
Аватар
petyo_pashov

Мнениеот megalamer » 23 Дек 2009, 20:54

petyo_pashov написа:Ох, разчуствах се и си поплаках. ;)

5 лв. за велинградския стандарт е доста, но и елхата която имам в къщи е на 7 години и е украсявам около 1 декември заради дъщеря ми.

Каменчанин /независимо къде живее в момента/ реве само ако му умре прасето или му откраднат виното, така че твоя пост го приемам като подигравка към написаното от мен :)
7 годишната елха сигурно е пластмасова? Това също донякъде е решение на проблема, стига да е изработена изкусно... щото съм виждал такива, които ти е кеф да я грабнеш и удряш по главата този дето я е направил, до като завинаги се откаже от тази си дейност.
Аватар
megalamer

Мнениеот kalispera » 24 Дек 2009, 11:59

5 лв. за цигари имат хората, 5 лв. за ракия имат, но 5 лв. за живо дръвче не им се дават. Защо? Като може да им излезе безплатно, и то не такова малко дръвче, а голяма елха, по-голяма от тази на съседите, както казва мегаламер :evil:
In order to be irreplaceable one must always be different.
Аватар
kalispera

Мнениеот theclansman » 24 Дек 2009, 14:45

според мен, вече много хора са с изкуствени елхи. а пък идва и момента на кризата, в които въпреки че, са празници, едва ли ти е до празнуване с тези смешни/трагични заплати. и точно тогава, в този момент, повечето хора намират утеха в алкохола и цигарите, което не е никакво решение.
http://www.ironmaiden-bg.com
4.6.07 BG -2.8.08 GR -10.2.09 SR -14.8.10 HU -15.8.10 RO -16.6.14 BG -30.7.16 RO-24.4.2017 DE -20.7.2018 GR -22.7.2018 BG -10.8.2018 UK -11.8.2018 UK
We are the diamonds that choose to stay coal...
Аватар
theclansman

Мнениеот petyo_pashov » 25 Дек 2009, 19:05

megalamer написа:
petyo_pashov написа:Ох, разчуствах се и си поплаках. ;)

Каменчанин /независимо къде живее в момента/ реве само ако му умре прасето или му откраднат виното, така че твоя пост го приемам като подигравка към написаното от мен :)
7 годишната елха сигурно е пластмасова? Това също донякъде е решение на проблема, стига да е изработена изкусно... щото съм виждал такива, които ти е кеф да я грабнеш и удряш по главата този дето я е направил, до като завинаги се откаже от тази си дейност.

"megalamer" Приемаш нещата мното сериозно бе човек.
Ти като ходи да ги снимаш купи ли си? Или вече си украсил своята в къщи и сега ходиш да сееш морал как може да се спаси гората. Въпроса не е в петте лева за елхичка, а начина ти на мислене. Освен това не давай оценки на хора който не познаваш, а се пробвай да четеш и между редовете /сълзите са от ирония, но щом предпочиташ .../. По въпроса за елхите има изписано и в други теми във форума.
Аватар
petyo_pashov

Мнениеот megalamer » 25 Дек 2009, 19:42

petyo_pashov написа:
"megalamer" Приемаш нещата мното сериозно бе човек.

Аз? Или ти ? :D

petyo_pashov написа:Ти като ходи да ги снимаш купи ли си? Или вече си украсил своята в къщи и сега ходиш да сееш морал как може да се спаси гората.

Не съм си купил и не съм украсил своята в къщи.. По определени причини не празнувам Коледа.
petyo_pashov написа:Освен това не давай оценки на хора който не познаваш, а се пробвай да четеш и между редовете /сълзите са от ирония, но щом предпочиташ .../. По въпроса за елхите има изписано и в други теми във форума.

Не давам персонална оценка, а за каменчани :D А пък иронията е нежното име на подигравката :lol:
А другите теми по въпроса просто не съм ги видял, сега ще чакам да дойдат и да ме разстрелят за това :cry:
И последно - весели празници :-)
Аватар
megalamer

Мнениеот megalamer » 26 Дек 2009, 20:54

Като стана въпрос - мисля, че никой няма да има нищо напротив да си сложи подписа тук:
http://www.panda.org/bg/get_involvedd/forestcampaign/
Аватар
megalamer

Мнениеот Симела » 27 Дек 2009, 08:59

Купих си дръвче и честно казано се питам защо хората подминаваха този щанд?
Аватар
Симела

Назад към Всичко за града