Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

Пълна скръб

Пълна скръб

Мнениеот kalispera » 23 Апр 2013, 22:06

Здравейте,
отдавна не съм влизала във форума и не съм следила темите и вашите мнения. Както ви бях споменала, вече рядко идвам в града, но този уикенд бях. Бях потресена от този "град". Не искам никой да обиждам (освен кмета и управниците), но този град умира, хора! Не знам изобщо как съществуват хората там. Какво работят? Как си плащат сметките? Къде е икономиката. Потресена съм. Магазини, заведения - пълна скръб. Хора почти не се мяркат, мъртвило. Ако срещеш някой, то той ще е унил и мръчен или злобен. И не ги виня хората. Битието определя съзнанието и поведението.
Мъчно ми е за града. Има огромен потенциал, който се пилее и се краде. И хората, един от ценните му ресурси, също вече също са на изчезване. По-умните напускат кораба и се спасяват, остават само по-възрастните и по-посредствените.
In order to be irreplaceable one must always be different.
Аватар
kalispera

Re: Пълна скръб

Мнениеот megalamer » 23 Апр 2013, 22:25

kalispera написа:... По-умните напускат кораба и се спасяват, остават само по-възрастните и по-посредствените.

Слава богу, че съм от по-възрастните, иначе щях да съм от по-посредствените :-)
Истина е - градът ни умира! И не разбирам с какви очи алчните хотелиери продължават да го рекламират...
Нароиха се и една камара къщи за гости, все едно че сме световен курорт...
Аватар
megalamer

Мнениеот kalispera » 23 Апр 2013, 22:26

Слава богу, Мегаламер :wink:
Аватар
kalispera

Мнениеот Симела » 27 Апр 2013, 07:44

Аз отдавна съм разочарована от този град - и най-вече от хората. Не знам, може би навсякъде е така, но аз тук имам тези наблюдения. Въобще не приемат хора, дошли от някъдето си- наричат ги приоданци, не им дават възможност да се изявят никъде, ако са способни на нещо- ги потискат и пренебрегват. Всичко е на принципа -ако мога нещо да се облагодетелствам от поста, да грабна, пък много важно как изглежда града и дали са доволни хората...Още много мога да пиша- но то се вижда, само да излезнеш навън-...разтропаните улици, сергиите, мръсотията, няма стил в нищо. Добре, че са парковете- те малко успокояват картинката.
Аватар
Симела

Мнениеот mirrea » 27 Апр 2013, 22:39

За съжаление картинката е плачевна...миналата събота, беше първият топъл ден от април излязох на разходка и в 19:00 нямаше никой по улиците, да не говорим за заведенията...
Обадих се на брат ми и му споделих, като се опитах да оправдая хората с липсата на средства и знаете ли какво ми отговори той?
- и аз не съм цъфнал та вързал(в момента учи и работи), но излязох с приятели, разходих се и изядох един сладолед за 50 стотинки, но бях навън и беше пълно с хора...
Градът ни запада и трябва да се привлекат млади хора. Едно от решенията според мен е, да се открие филиал към някой университет.
Аватар
mirrea

Мнениеот todor_tsanov » 28 Апр 2013, 05:33

Градът не умира, умря светлия лъчезарен и приветлив човек и остана сивия мрачен и затворен в себе си човек който винаги оправдава своето нежелание с липса на нещо това е трагедията. Предишните поколения бяха по бедни финансово но по богати душевно и знаеха как да живеят.
todor_tsanov

Мнениеот kalispera » 28 Апр 2013, 23:19

mirrea написа:Градът ни запада и трябва да се привлекат млади хора. Едно от решенията според мен е, да се открие филиал към някой университет.

Тук не бих се съгласила. В България се наводни с всевъзможни псевдоуниверситети и многобройни, треторазрядни техни филиали. Не, благодаря. Такова "образование" не искам да имат лекарите, икономистите, правистите, инжинерите, учителите и т.н. Да не говорим, че свестни преподаватели също липсват.
Има други възможности за стимулиране икономиката на града и за отваряне на работни места.
Аватар
kalispera

Мнениеот kalispera » 28 Апр 2013, 23:21

todor_tsanov написа:Предишните поколения бяха по бедни финансово но по богати душевно и знаеха как да живеят.

:up:

Няма ценностна система.
Мързел и чалгализация.
Аватар
kalispera

Мнениеот kalispera » 28 Апр 2013, 23:25

Миреа, понеже си спомням, че ти известно време прекара в чужбина. След известно време отново тук в България, във Велинград, как оценяваш решението си да се върнеш? И каква беше причината да го направиш (ако не е прекалено лична)?
Аватар
kalispera

Мнениеот mirrea » 29 Апр 2013, 09:11

Калиспера, там където бях аз също беше много умряло, поради климата(Дори в големите градове след 20:00 рядко се виждаха минувачи). Не можах да си намеря работа, заради това, че живеехме в малко селце, но при всички положения ако бях в голям град не мисля, че заплащането щеше да има база за сравнение... Не съжалявам че съм тук, защото си харесвам работата, трупам полезен опит, има потенциал за развитие(ако живееш в София), запознах се с колеги от повечето градове в Бг, но уви заплащането за региони като Велинград е ниско и понякога се замислям... Знаеш, няма пълно щастие, ако едното е добре, другото няма да е, например какво работят повечето гастарбайтери-черна работа, която няма да ми тежи за известно време, но ще ме вкара в една рутина, която води до затъпяване.
Минавало ми е през ум да запиша да уча в чужбина и да работя,след което да си търся работа по специалността, но мъжът ми се мести от обект на обект, с две думи бъдещето ни, откъм място за живеене е много мътно, но как го виждам... или се местя в София някога на същата работа, или чужбина. Тук не виждам развитие.
Ето още една причина хората да се местят в големите градове. Заплащането е различно. Например във фирмата, в която работя то е на 3 нива(във Велинград сме на най-ниското), а разликата в нивата не е малка. Ако ми плащат колкото на колегите ми в София не бих се преместила.
Аватар
mirrea

Следваща

Назад към Всичко за града