Велинград e спа столицата на Балканите. Всичко за Велинград ще откриете тук - Новини и личности от Велинград, бизнес и туризъм...

Кръста на Острец

Инфраструктура, мръсни и неподдържани паркове, градини, корупция, управа ...

За или против сте за направата на Християнски кръст на връх Острец ?

За
10
53%
Против
4
21%
Безразлично ми е...
4
21%
Какво е Християнски кръст ?!
0
Няма гласували
Къде е това Острец ?!
0
Няма гласували
Ами ако не се вижда от вкъщи, съм против :)
1
5%

Общо гласове : 19

Re: Кръста на Острец

Мнениеот mirrea » 01 Дек 2009, 22:28

e-trn написа:Как ще е едно и също? Вярата в бог означава да не вярваш в себе си защото се оповаваш на някаква измислица.

Човек който вярва и разчита на себе си, а не да си мисли, че някакъв бог отгоре го следи и е буквално и метафорично "над" него.

А отделно от това, според мен, всички вярват в бог от страх. Въобще вярата в бог е основана на егоизъм.

Няма такова нещо, ние сме богоподобни,така започва библията " И съзададе бог Адам по свое подобие" библията е написана в метафорична форма, и всеки я разбира както може, религията за мен е тази част от бога наречена дявол-от гръцката дума-diavalo,което означава пречупване на истината, затова има толкова много религии...
Разбирането на библията не става чрез проповед било на поп, било на ходжа и др...всеки сам трябва да открие истината, чрез тази книга, така както сам го чувства...
Интерсеното е че, така както аз го чувствам се учи в Гърция в час по вероучение-забележи вероучение.
Друг е въпроса, че отделните религии превръщат вярата в религия, обслужваща техните интереси...това както казах по-горе се нарича, пречупване на истината.
Замисли се защо е "изгубен" завета на Исус Христос...защото не е угодно на религиозните...
Затова пак казвам има разлика между вяра и религия, аз съм вярваща но не съм религиозна.
Аватар
mirrea

Мнениеот e-trn » 01 Дек 2009, 22:41

Хаха, ама чакай сега. Някой като написал нещо, означава ли, че това нещо е вярно?

Нека някой се опита ясно и точно да отговори на въпроса: Защо писанията на Библията се приемат за вярни?
Въобще защо никой не се съмнява. Има такива невероятни тероии за света и прочие. Да вярваш в библията е като да приемаш за истина, че съществуват хора-гущери, т.е. да вярваш сляпо.

А ти ще ми кажеш ли дали е хуманно и справедливо в главите на децата да се налива религия и определено учение и възприятие на света? Защо не оставят децата да порастнат и да решат сами.

Завате на христос? Какво ще рече това. Христос е една фиктивна фигура, измислен герой, литературен герой, най-много олицетворение на една идеална личност според християнските канони.

Тая дискусия по принцип няма край. Вярващ-невярващ. Може и сто страници да изпишем. Аз никога няма да разбера защо хората вярват, вярата винаги е сляпа, иначе нямаше да е вяра, а щеше да е опит.

p.s.
етимологията на дявол стига чак до иврит, не е гръцка дума
Bang!
Аватар
e-trn

Мнениеот mirrea » 01 Дек 2009, 23:00

Иврита е по-нов език.
И ако не вярвам в доброто, светлината и любовта, тогава в какво да вярвам...?
Какъв е смисъла?
А тези които преподават вероучение, не са нито католици, нито православни, нито будисти, нито мосюлмани, те просто изучават всички религии и се опитват да извърнат погледа на религиозните в друга посока,имайки предвид войните и дразгите между различните религии,защото май хората сме като овцете за жалост.
Колкото до това дали Христос е историческа личност, или не... никой в днешно време не знае.
Пример гледал ли си Крис Ейнджъл и той ходи по вода и прави разни (трикове)чудеса...
Имай предвид колко % от мозъка си използваме също близо 3%,рядко 3,5%.
И понеже наистина този спор е като за кокошката и яйцето няма смисъл да го водим, един вярва в едно друг в друго, всеки сам избира дали въобще да вярва в нещо, или не...
Аз вярвам, защото така ми идва от вътре, защото ако не вярвам не виждам смисъл за какво съществувам, за мен няма нищо случайно и вярата ме прави по-добър човек, вярвам в бог и в себе си като част от него :)
Аватар
mirrea

Мнениеот e-trn » 01 Дек 2009, 23:17

Иврит не е "по-нов" език. Напротив, иврит е доста стар език. Езикът, който сега говорят в Израел, който също се казва иврит е просто съвременна форма на езика иврит.

Чакай сега. Аз не ти казвам да не вярваш. Всеки е свободен да прави каквото ще. Аз просто се чудя защо вярваш. Интересно ми е. Пък ти си вярвай, не мога да ти забраня и да те виня.

Абсолютни овце блеят по земята! :mrgreen:
Дори само заради всички тея дразги между религиите, религиите не трябва да съществуват, защото откакто са създадени те единствено изпълняват една цел - власт и влияние.

Колкото до Йешуа. Поне 10 големи историка, които са живели по времето, за което се предполага, че е живял същия, не са го споменали нито веднъж в своите исторически очерци. Това е доста красноречиво. И това е едната страна, другата страна е дали един разумен човек трябва да вярва, че е живял или че има хора със свръхспособности.

Не съм гледал Крис Ейнджъл, може да поразкажеш. Той "фокусник" ли е? Или втърди, че наистина ходи по вода?

Това за мозъка е мит. Поразрови се в интернет. Всеки нормален човек ползва целия си мозък, не едновременно, но принципно целия. Различни области на мозъка са специализирани за различни "дейности". Всяко полукълбо пък общо погледнато е специализирано в един от двата типа "мислене" - линейно и абстрактно.

Да така е. Голата истина е че ако не си наумиш да вярваш нещо ще се изправиш пред факта, че живота на хората е баз абсолютно никакъв смисъл. Ние сме едни нищожни прашинка в една безсмислена вселена :mrgreen:
Bang!
Аватар
e-trn

Мнениеот megalamer » 01 Дек 2009, 23:45

e-trn написа:Абсолютни овце блеят по земята! :mrgreen:

Толкова години съм писал, спорил и какво ли не още по форуми, че напоследък вече не ми се пише повече от 1-2 изречения...
За това се израдвах, като видях колко неща си изписал по въпроса, и то така, че все едно аз съм го писал... 100 % съм съгласен с всичко казано от теб за религията, вярата и господ-бог наш...
А колкото до кръста... аз още от самото начало бях против, защото освен излишното пилеене на средства за такава грандиозна глупост, това създава предпоставка и за етническо напрежение... всички праведни християни как биха се почуствували, ако мохамеданите издигнат един 33 метров полумесец на Острец ? Замисляли ли сте се ? Вярно, казвали са ми "те строят джамии във всяко село" - ми стройте и вие църкви, никой не ви е спрял?
Аватар
megalamer

Мнениеот mirrea » 01 Дек 2009, 23:53

e-trn написа:Иврит не е "по-нов" език.

Старогръцкия датира от 16 век преди н.е. а Староиврита ;) от 6 век след н.е.
Колкото до историците, които тогава са живяли какво да ти кажа ми не е имало интернет :lol:
Вярвате само в неща които можете да пипнете така ли, ами любовта пипа ли се, надеждата пипа ли се, това че не разбираш нещо не означава че то не съществува според мен вкарвате понятието "господ" в някакви рамки, защото не го проумявате и не можете да си го обясните, рамки няма...рамки има само ако си ги поставяш.
Много пъти го казах и пак го казвам има Разлика между Вяра и Религия.
Вие правите ли разлика между двете? Тези които не намират разликата са овцете, тях ги има и са много, отричането на доброто и надеждата се нарича черногледство,песимизъм(такива хора никога няма да са доволни да не говоря за щастливи).
Има някаква закономерност в природата, вселената, и това хората наричат бог, нарушавайки я се нарича дявол, а стечение на обстоятелствата има, но на много ниско ниво. Вземи пример живота ти, моя твоя на който и да е, стечение на обстоятелствата ли е...ако е така тряба да си от ония вечно ухилените, под въздействие на някакъв опиат :D
Никога няма да ме убедите в противното, аз просто го Знам и колкото повече се съмнявам и чета,толкова повече се убеждавам във вярата си.
Май някои хора са приели Цайтгайст за чиста монета ;)
Аватар
mirrea

Мнениеот kalispera » 02 Дек 2009, 00:13

:lol: :lol: :lol:
e-trn, внесе голям смут!
Колкото и да ми се ще, дори от женска солидарност, не мога да подкрепя Мирея.
Съгласна съм напълно с тебе.
До сега нито господ бог, нито исус ми са се явили и са ми помогнали. (пиша ги нарочно с малки букви, защото не смятам тези илюзорни понятия за свещени)
Това че хората се успокояват, че "там горе има някой", дето ще въздаде на всекиму заслуженото и ще им помогне в труден момент, може и да е за добро, може и да е за лошо. Но по-скоро е за лошо, защото така все се надяваш, все разчиташ някой свише да ти се притече на помощ, а то все не става, ама ти продължаваш да вяравш, защото така са ти внушили. Вервайте ми, рече Симеон и ние и на него повервахме и отиде коня в реката.
Много ми и е интересн тоя християнски похват, който кара хората да вярват без доказателства, просто им казва, че господ ще им помогне и ще им се прияви, но затова първо трябва безрезервно да повярват в него. И после като не се получи, ти казват - ама това е така, защото вярата ти не е била достатъчно силна или защото не си палил свещи.
Какъв е тоя страшен наш отец-злодей, който иска кървави агнета-жертви?
Какъв е тоя безмилостен баща, дето уж ни обича невероятно много, а в същото време милиони хора страдат и гладуват без да са "направили нещо лошо"??? Поне в Будизма ще ти кажат, че това е заради миналата ти карма и сега си плащаш за старите деяния. Християнската религия и това не е могла да измисли, да замаже очите на хората. Но явно няма нужда, защото и без това, овцете й вярват.

Толкова съм възмутена от християнската религия, че ми се гади. Гади ми се от всички наши попове, папи и църкви, които са едни прикрити машини за манипулация и промиване на мозъците, както и за събиране на пари от набожните си овце.

Мегаламер е много прав, един такъв огромен кръст би разпалил страшни религоиозни конфликти в община Велинград, където мюсюлманите може и да са повече от християните.

Понеже видях, че спорите за старогръцкия и староеврейския. Вижте какво намерих във wikipedia:

Ancient Greek is the historical stage in the development of the Greek language spanning the Archaic (c. 9th–6th centuries BC), Classical (c. 5th–4th centuries BC), and Hellenistic (c. 3rd century BC–6th century AD) periods of ancient Greece and the ancient world.

The earliest surviving Hebrew inscription, the Gezer calendar, dates from the 10th century BCE; it was written in the so-called Paleo-Hebrew alphabet (ktav ivrit)

Май иврита ще излезе по-стар ако тези данни са верни.
In order to be irreplaceable one must always be different.
Аватар
kalispera

Мнениеот mirrea » 02 Дек 2009, 00:23

Вие не рабирате ли че бог и аз е едно и също???
Кой казва че бог е Исус, аз да съм го казала, Исус е чадо божие, колкото съм и аз,колко пъти писах религия и вяра е различно, кой определя какво е бог, всеки сам за себе си си определя бога, защо се охарактеризирате със нестойностните хора, без дори да го разбирате, не мислите...
Колкото до старогръцкия и иврита моите данни също са от Уикипедия
Старогръцки 16 век преди н.е. и Иврит 6 век след н.е.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1% ... 0%B8%D0%BA
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0% ... 0%B8%D1%82
Аватар
mirrea

Мнениеот e-trn » 02 Дек 2009, 00:26

Да речем, че си права +/- 1600 години, даже направо си е -1600 години :mrgreen:
Иврит се е е говорил 10 век ПРЕДИ Христа, а най-ранните форми на старогръцкия са от най-много 3 век ПРЕДИ Христа (ако не считаме микенския за гръцки, иначе тогава трябва да считаме по-стари семитски протоформи на иврит за иврит). А от 16 век преди новата ера е микенския, който не се класифицира като старогръцки, а като микенски.

Като теглим чертата се оказва, че иврит е 7 века по-стар от старогръцкия, а ти твърдиш, че иврит е възникнал 100-150 години преди създаването на българската държава. :mrgreen:
Bang!
Аватар
e-trn

Мнениеот e-trn » 02 Дек 2009, 00:27

Опа, тя калиспера е изяснила.
Bang!
Аватар
e-trn

ПредишнаСледваща

Назад към Проблемите във Велинград